Hongkonského mediálneho magnáta zatkli pre údajnú tajnú dohodu s cudzími mocnosťami

0
Archívna snímka. Policajti zatkli demonštranta, ktorého tvár zasiahol paprikový sprej pred slávnostným zhromaždením pri príležitosti 23. výročia prechodu Hongkongu pod čínsku správu v Hongkongu 1. júla 2020. Foto: TASR/AP

Jimmy Lai, hongkonský mediálny magnát a jedna z najvýznamnejších prodemokratických osobností mesta, bol v pondelok zatknutý na základe nového zákona o národnej bezpečnosti. Podľa agentúry AFP to uviedli jeho blízky spolupracovník, ako i nemenovaný zdroj polície.

„Jimmyho Laia zatýkajú pre tajnú dohodu so zahraničnými mocnosťami,” napísal na sociálnej sieti Twitter Laiov kolega Mark Simon.

Zdroj polície informoval, že Lai bol zatknutý pre obvinenie z tajnej dohody so zahraničnými silami – ide o jeden z nových trestných činov podľa zákona o národnej bezpečnosti – a za podvod.

Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp “jedna krajina, dva systémy”. Mnohí sa obávajú, že zákon bude v Hongkongu používaný na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.

- Reklama -