Trumpov status obsahoval “škodlivé dezinformácie o ochorení COVID-19”, Facebook ho odstránil. Podobne reagoval aj Twitter

0
social media, facebook, twitter
Sociálne siete, ilustračná snímka. Foto: Pixabay

Spoločnosť Facebook v stredu oznámila, že odstránila odkaz zo stránky amerického prezidenta Donalda Trumpa, lebo obsahoval “škodlivé dezinformácie o ochorení COVID-19”. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP.

Odkazom bol videoklip z interview televízie Fox News, v ktorom Trump tvrdil, že deti sú “takmer úplne imúnne” voči smrtiacemu koronavírusu.

„Video obsahuje nepravdivé tvrdenia, že jedna skupina ľudí je voči ochoreniu COVID-19 imúnna, čo je porušením našej politiky týkajúcej sa škodlivých dezinformácií o COVID-19,” uviedol pre agentúru AFP hovorca Facebooku.

Ide o vôbec prvý odkaz prezidenta odstránený spoločnosťou Facebook, ktorú už dlhšie ostro kritizujú za to, že opakovane dovoľovala Trumpovi porušovať jej vlastné pravidlá platné pre zverejňovanie obsahu. Upozornil na to denník The Guardian.

Sú dôkazy, že deti, ktoré sa nakazia koronavírusom, mávajú miernejšie príznaky infekcie než dospelí. Avšak deti nie sú voči nej imúnne a niektoré mali dokonca ťažký priebeh ochorenia alebo naň zomreli, pripomenul Guardian.

Twitter dočasne zablokoval účet Trumpovej kampane

Americká spoločnosť Twitter v stredu oznámila, že dočasne zablokovala oficiálny účet volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa, lebo obsahoval tweet s dezinformáciou o ochorení COVID-19. Vo štvrtok to uviedla tlačová agentúra AFP.

Zavádzajúcou informáciou v tweete na účte Trumpovej kampane @TeamTrump bolo prezidentovo tvrdenie, že deti sú “takmer imúnne” voči smrtiacemu koronavírusu.

Tweet “je porušením pravidiel Twitteru vzťahujúcich sa na dezinformácie o ochorení COVID-19”, uviedol pre agentúru AFP hovorca spoločnosti so sídlom v kalifornskom San Franciscu.

„Majiteľ účtu bude musieť najprv odstrániť spomínaný tweet, až potom môže Twitter znovu používať,” dodal hovorca.

„Silicon Valley (sídlo IT firiem v USA) je beznádejne zaujatý proti prezidentovi a dodržiavanie pravidiel vymáha iba jednostranne,” napísal riaditeľ komunikácie v kampani Tim Murtaugh, ktorý tak okomentoval dočasný zákaz.

Aká veľké je riziko, že sa deti nakazia koronavírusom, alebo nakoľko ho šíria, to je v USA mimoriadne pálčivá téma. Znovuotvorenie škôl je totiž základný predpoklad, aby sa mohli rodičia vrátiť do práce.

Trump vyzýva na znovuotvorenie škôl aj firiem, pretože sa snaží oživiť americkú ekonomiku, ktorej zdravie bude hrať veľkú úlohu v blížiacich sa novembrových prezidentských voľbách.

Čoraz väčší počet školských okresov v USA sa však stavia proti znovuotvoreniu tried v septembri a volí si radšej čisto online vyučovanie, kým pandémie nezoslabne.

- Reklama -