nedeľa, 13 júna, 2021
20.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Muži nás bijú a štát ich chráni. V Turecku sa konali protesty...

Muži nás bijú a štát ich chráni. V Turecku sa konali protesty proti násiliu páchanému na ženách

Ženy v rôznych mestách Turecka vyšli v stredu do ulíc, kde požadovali ukončenie rodovo podmieneného násilia. Zároveň žiadali, aby Turecko zostalo členom Istanbulského dohovoru, ktorý tieto praktiky zakazuje. Informovala o tom agentúra DPA.

Stovky žien v istanbulskej časti Kadiköy skandovali heslá a mávali plagátmi s nápismi ako

„Muži nás bijú a štát ich chráni”. Iné demonštrantky mali zas na plagátoch mená mŕtvych žien, ktoré zomreli v dôsledku domáceho násilia.

Na podobnom proteste v Izmire polícia zatkla niekoľko osôb, uviedli miestne médiá.

Násilie páchané na ženách je v Turecku rozšírené, avšak celonárodné protesty podnietila až júlová smrť 27-ročnej študentky Pinar Gültekinovej.

Demonštrantky takisto žiadali, aby sa zachoval Istanbulský dohovor, medzinárodná dohoda, od ktorej chce Ankara odstúpiť.  

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, je prvým záväzným nástrojom na svete zameraným na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na ženách – od znásilnenia po zmrzačenie ženských pohlavných orgánov.

Turecko tento dokument ratifikovalo v roku 2012. V médiách v Turecku sa však objavili špekulácie, že Turecko by od neho mohlo odstúpiť, a začiatkom júla podpredseda vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Numan Kurtulmuš označil podpísanie dohovoru za “zlé” a navrhol, aby Turecko od neho odstúpilo.

Podľa ľudskoprávnej skupiny Zastavíme vraždy žien (We Will Stop Femicide) zahynulo minulý rok v Turecku rukami mužov 474 žien.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 14:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -