Goldman Sachs varuje, že úloha dolára ako svetovej rezervnej meny je ohrozená

0
money, dollars, success
Ilustračná snímka (Foto: Maklay62, Pixabay)

Experti americkej banky Goldman Sachs varujú, že úloha dolára ako svetovej rezervnej meny je ohrozená, čo ukázal aj aktuálny výrazný nárast cien zlata.

Dolár ohrozujú viaceré riziká. Medzi ne patrí napríklad zmena postoja centrálnej banky (Fed) smerom k vyššej inflácii, nárast politickej neistoty a stúpajúce obavy týkajúce sa ďalšieho rýchleho šírenia nákazy koronavírusu v USA, uviedli stratégovia Goldman Sachs. Dodal, že zvyšovanie dlhu v dôsledku pandémie môže spôsobiť nárast strachu zo znehodnotenia dolára.

„Začali sa objavovať reálne obavy týkajúce sa životnosti dolára ako rezervnej meny,” napísali stratégovia Goldman Sachs. „Zlato je menou poslednej inštancie, predovšetkým v prostredí, aké je v súčasnosti, v ktorom vlády znehodnocujú svoje fiat meny a tlačia reálne úrokové sadzby na historické minimá.”

Nárast cien zlata na nové rekordné maximá podčiarkuje obavy týkajúce sa stavu svetovej ekonomiky. Goldman Sachs zvýšila svoju 12-mesačnú prognózu pre zlato na 2300 USD (1956 eura) za uncu (31,1 gramu) z 2000 USD. Cena smeruje k hranici 2000 USD za uncu, keď sa v utorok dostala nad 1980 USD za uncu.

Dolárový index Bloomberg Dollar Spot Index, ktorý meria vývoj dolára voči košu 10 dôležitých mien, zrejme zaznamená najhorší júl za desaťročie. Dohoda lídrov Európskej únie na fonde obnovy totiž výrazne podporila euro.

Stratégovia Goldman Sachs sa tiež obávajú, že rastúci verejný dlh v USA aj v iných štátoch zvyšuje riziká, že centrálne banky a vlády umožnia zrýchlenie inflácie. Podľa nich nafúknuté bilancie centrálnych bánk a množstvo nových peňazí podporuje pravdepodobnosť, že centrálne banky a vlády po návrate ekonomickej aktivity do normálu budú inklinovať k tomu, aby na zníženie naakumulovaného dlhu umožnili vyššiu infláciu.

- Reklama -