utorok, 1 decembra, 2020
-1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Zábojník o Kyselicovi: Buď si tajný, alebo politik. Toto je podraz. Okamžite...

Zábojník o Kyselicovi: Buď si tajný, alebo politik. Toto je podraz. Okamžite by mal odísť z funkcie štátneho tajomníka

Lukáš Kyselica, ktorý bol trojkou na kandidátke OĽaNO v tom istom čase, keď hnutie kritizovalo šéfa Vojenského spravodajstva Balciara, Balciarovým podriadeným. Pracoval totiž ako vojenský tajný. „Mal by okamžite odísť z funkcie štátneho tajomníka,” reaguje pre ParlamentnéListy.sk bezpečnostný analytik  Juraj Zábojník. Je to podľa neho podraz na čestných ľudí v politickom subjekte a, samozrejme, aj na voličoch.

Čo hovoríte na skutočnosť, že Lukáš Kyselica bol v čase predvolebnej kampane, keď sa stýkal s politikmi, vysoko na kandidátke OĽaNO a vystupoval na besedách ako exvyšetrovateľ Gorily, v skutočnosti príslušníkom tajnej služby ministerstva obrany?

Predseda OĽaNO Matovič nemá v tíme odborne vyprofilovaných ľudí, ktorí by ho včas upozornili na takéto míny. Bezpečnostná politika je jedna z najdôležitejších oblastí, s ktorou môže politická strana neskutočne získať, ale aj neuveriteľne rýchlo veľmi veľa stratiť. V tomto momente určite nejde o ten prvý prípad. Problém, prečo pána Kyselicu médiá opäť rozoberajú, a nie prvýkrát, vidím v dvoch rovinách. Spôsobuje vrásky materskej politickej strane, za ktorú kandidoval, a myslím si, že aj po vyjadrení pána Matoviča k tejto otázke, že v tom nevidí problém, problém zostáva. 

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) sa vyjadrila, že informácie o Kyselicovej spolupráci s Vojenským spravodajstvom ju zarazili, citujem: „Ak sa zakladajú na pravde, považujem to za neetické. O pánovi Kyselicovi som tak trochu zapochybovala už pri spornej nominácii pani Bilecovej. Verím, že náš koaličný partner OĽaNO sa s tým vyrovná.“  

Určite jej musím dať za pravdu aj pri tom, že tak trochu zapochybovala o ňom aj pri spornej nominácii pani Bilecovej, tretej osoby na ministerstve vnútra, a že verí, že koaličný partner OĽaNO sa s tým vyrovná. Nuž, je už absolútne jedno, či sa s tým vyrovná, alebo nevyrovná, dôležité je, či sa s tým vyrovná verejnosť a ich nedávni voliči. Myslím, že je to problém a nie malý.

Lukáš Kyselica. Foto: TASR

V každom prípade SaS vydala stanovisko, že je to problém OĽaNO, že SaS svojich politikov preveruje. Peter Pčolinský zo Sme rodina upozorňuje, že ak Kyselica vynášal vojakom informácie z OĽaNO, vtedy by to problém bol. Veronika Remišová sa vyjadrila, že vo všeobecnosti by príslušníci tajných služieb nemali pôsobiť vo volených funkciách pre riziko zneužívania a manipulácie so spravodajskými informáciami a ako príklad uviedla Petra Tótha.  

Tie vyjadrenia len jasne dokazujú, že je tu obrovský problém a snažia sa to nejako zachrániť. Len nech nezabudnú na to, že ak by boli tam, kde boli pred pár mesiacmi, či by im to stačilo. Ľudia nemajú mozog húsenice, tak nech sa s nimi nezahrávajú.    

´Silná trojka´ OĽaNO pred voľbami: Naď, Mikulec a Kyselica. Foto: Facebook/Jaroslav Naď

Ako vnímate, že robil pod riaditeľom Balciarom, toľko kritizovaným vtedajšou opozíciou a najmä OĽaNO. Systematicky sme boli svedkami sporov medzi dnešným ministrom obrany Naďom a Balciarom.  Upozorňovalo sa na jeho sporné  majetky, kšefty, jeho nadštandardné výplaty v ťažkých tisícoch mesačne. Okrem Naďa s ním mal pred voľbami problém aj dnešný minister vnútra Roman Mikulec, priamy nadriadený Kyselicu, ten označoval Balciara za človeka, ktorý priamo riadil jeho diskreditáciu a spor trval roky. A zrazu zistíme, že jeden z trojice mužov, ktorí došli z bezpečnostných zložiek do OĽaNO, bol vlastne aktívny vo Vojenskom spravodajstve a podriadený Balciarovi. Toto je čo?

Už som nejaké tie štyri desiatky v bezpečnostnej politike, ale ako sa to snažím pochopiť z ktoréhokoľvek uhla, nejde mi to a dochádzam v záveroch do stavu, že je to pre mňa nepochopiteľné. Keď bol pred voľbami Balciar na čele Vojenského spravodajstva, bol obrovským problémom, a áno, donekonečna sa niečo vyťahovalo. Dnes už nie je problém? Vtedy, keď bol pán Balciar najkritizovanejší, vtedy k nemu nastúpi pán Kyselica…? Je to normálne? Vtedy, keď sa opozičný politik Matovič 19. novembra 2019 vyjadruje, že ide o primitívnu pomstu šéfa Vojenského spravodajstva Balciara voči Naďovi? Dá sa toto vôbec pochopiť? Ján Balciar podáva podnet na trestné stíhanie Jaroslava Naďa a OĽaNO podalo podnet na Finančnú políciu na preverenie majetku Balciara. Podľa dnešných informácií už pán Kyselica od 1. októbra 2019 na Vojenskom spravodajstve pracoval a zároveň sa angažoval politicky v opozičnom politickom subjekte, kde je dokonca tretí v poradí na kandidátke. Čo znie úsmevne, je to, že v OĽaNO to nevedeli a ani netušili. 

Úsmevne to práve neznie.

Môj názor je jasný a striktný. Pán Kyselica by mal okamžite odísť z tejto funkcie, lebo nielen nejde o jeho prvé zakopnutie, ale ministerstvo vnútra potrebuje v tomto ťažkom období iný formát nielen človeka, ale aj odborníka, a ak má táto osoba viesť nejaký tím na reformu Policajného zboru, tak si to neviem celkom dobre predstaviť a myslím si, že nie som sám. Som neskutočne sklamaný z týchto kotrmelcov, a to si naozaj nemôže dovoliť ani sám premiér Matovič, ak to myslí vážne, že chce splniť to, čo ľuďom sľúbil. Toto nie je cesta vpred, ale pravý opak. Politika a zodpovednosť pred národom je ako povrazolezenie vo výške. Odignorujete posledné tri metre a idete k zemi.

Skúsme túto doslova motanicu pre ľudí nejako zhodnotiť z bezpečnostného hľadiska. Povedzme si pravdu, či Kyselica robil pre Vojenské  spravodajstvo a v  OĽaNO o tom nevedeli alebo, nedajbože, sa cielene pre politiku zamestnal u vojenských tajných, pôsobí to horšie ako zle. Tu je určite dôležité aj poznamenať, že Kyselica sa s Matovičom pozná dlho, Kyselicova manželka pracuje v niekdajšej firme Igora Matoviča vydávajúcej inzertné noviny.

Je neprípustné, aby sa policajt alebo vojak v služobnom pomere politicky angažoval. Každý si má právo vybrať, buď chce slúžiť krajine a národu ako jedinec v ozbrojených zložkách,  alebo chce byť politikom, ale potom musí včas odísť, aby to nebolo v kontradikcii. A toto v kontradikcii je. Nedáva to logiku, aby pri zdravom uvažovaní niekto takéto niečo urobil. Jednak je to podraz na čestných ľudí v politickom subjekte a, samozrejme, aj na voličoch. Len dúfam, že tu nejde o nejaké hry a dohody jednotlivcov, ktorých si medzi seba pustili, a že nerobia z ľudí totálnych hlupákov, lebo to by už bolo horšie, ako si myslím.

Z archívu na facebooku:

2 KOMENTÁRE

  1. … no hlavne pán Zábojník to všetko vie a určite nás aj celé Slovensko zachráni pred pohromou. Hlupák jeden falošný !!! Kd ho pozná, tak vie. On je vraj bezpečnostný alalytik! Je v dôchodku a poberá dosť slušnú doživotnú rentu od štátu! Robil ochranku a teraz sa chclubí svojou komunistickou minulosťou! Úbožiak !!!

  2. Tato banda neschopných idio. Otov má jeden prehrešok za druhým. Do kedy im to budú asi tak ľudia tolerovať? Začalo to diplomovými prácami, objavil sa tu problém okolo bývania premiéra a jeho rodiny a teraz toto? Kedy prídu na rad kradnutie zo štátneho? Už iba čakajú na to kedy sa na Slovensko dostanú Eurofondy? Preto tak silou mocou chcú ovládnuť políciu, prokuratúru a súdy? Chcú si zaistiť beztrestnosť, či ako? Veď to môžete sami vidieť, pri zlodejstve pri diplomových prácach!!! Veď dotyčný ukradli duševné vlastníctvo a nik s nich nevyvodil voči sebe žiadnu osobnú zodpovednosť. Lebo Fi_co, ha, ha, ha … Modré trubky to ste ozaj tak sprosté? Mysleniu zdar!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Nemecko: Počet obetí útoku sa zvýšil na päť, zraneniam podľahla 52-ročná žena

Počet obetí utorňajšieho incidentu, pri ktorom 51-ročný Nemec narážal autom do chodcov v pešej zóne v nemeckom meste Trier, sa zvýšil na...

Heger diskutoval s europoslancami o príprave Plánu obnovy Slovenska

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger (OĽANO) sa v utorok stretol so slovenskými europoslancami. Diskutovali o tom, v akom stave je slovenský...

Krajčí: Pretestovať sa raz za týždeň a slobodne žiť je lepšie ako byť zavretý doma

Pravidelné testovanie obyvateľstva antigénovými testami by mohlo byť spôsobom, ktorým by sa darilo krivku infikovaných novým koronavírusom zrážať nadol. Prinieslo by to...

Penta: Zásah v priestoroch a obvinenie Haščáka sú neopodstatnené

Zásah polície v priestoroch finančnej skupiny Penta a obvinenie jej spolumajiteľa Jaroslava Haščáka sú neprimerané a neopodstatnené. Uviedol to hovorca finančnej skupiny...

Poslanci si skúšali v parlamente hlasovanie o generálnom prokurátorovi

Koaliční poslanci mali večer v Národnej rade (NR) SR skúšať hlasovanie o kandidátovi na šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR, ktorým si mali...

Gröhling: Tretí návrh na návrat žiakov do škôl predstavím do Vianoc

Ďalší návrh na návrat žiakov do škôl, v poradí už tretí, chce minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) predstaviť...

SaS: Haščák je symbolom korupcie

Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta, Jaroslav Haščák, ktorého v utorok zadržali a obvinili, je symbolom korupcie a bielych golierov, ktoré mali na Slovensku...
Slovensko
Pozitívne vzorky 107,183 +1,254 Dnes Úmrtí 868 +29 Dnes Uzdravení 68,859 Infikovaných 37,456 Last updated: 1. decembra 2020 - 22:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky