streda, 30 septembra, 2020
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Putin sľúbil ruskej armáde hypersonickú zbraň a 40 nových plavidiel

Putin sľúbil ruskej armáde hypersonickú zbraň a 40 nových plavidiel

Ruské námorníctvo dostane hypersonickú zbraň, aká nemá vo svete obdobu, prisľúbil v nedeľu ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa v Petrohrade zúčastnil na slávnostnej prehliadke pri príležitosti Dňa ruského námorníctva.

Putin vo svojom prejave pred prehliadkou okrem toho avizoval, že ruská vojenská flotila dostane tento rok aj 40 nových plavidiel.

Slávnostné prehliadky ruského námorníctva sa v nedeľu okrem Petrohradu konali aj v ďalších šiestich prístavných mestách Ruska, ako aj v sýrskom prístave Tartús, kde je ruská námorná základňa.

Informovala o tom agentúra Interfax, ktorá pripomenula, že v Rusku sa testuje nová hypersonická protilodná riadená strela Cirkon. Ruské ministerstvo obrany v nedeľu pre Interfax potvrdilo, že “strela Cirkon sa úspešne dokončuje”.

Test uskutočnený z paluby fregaty Admirál Gorškov “potvrdil jedinečné taktické a technické vlastnosti tejto strely z hľadiska rozsahu a presnosti streľby, ako aj jej nadzvukovú rýchlosť,” uvádza sa v správe ministerstva obrany.

Protilodná hypersonická strela 3M22 Cirkon, ktorá je odpaľovaná z lodí a ponoriek, má dolet viac než 1000 kilometrov a dokáže vyvinúť rýchlosť deväťnásobku rýchlosti zvuku.

Vo februári roku 2020 vykonala fregata Admirál Gorškov skúšobné odpálenie strely Cirkon, a to z Barentsovho mora na pozemné ciele na polygóne na severnom Urale. Cirkon preletel vyše 500 kilometrov

Mesiac pred tým Rusko skúšalo inú strelu, Kinžal, ktorá má mať dolet až 2000 kilometrov.
Putin vo svojej správe o stave Ruska adresovanej Federálnemu zhromaždeniu vo februári minulého roku oznámil, že raketa Cirkon bude schopná zasiahnuť pozemné ciele a ciele na mori vo vzdialenosti viac ako 1000 kilometrov.

Rakety Cirkon sa podľa Putina majú stať súčasťou výzbroje ruských plavidiel, ktoré už disponujú strelami s plochou dráhou letu Kalibr. Tie ruské námorníctvo otestovalo aj v bojoch v Sýrii.

Podľa ruskej armády sa dokončujú i práce na vytvorení ponorkového komplexu vybaveného bezpilotnými zariadeniami Posejdon, informovala v nedeľu rozhlasová stanica Echo Moskvy.
      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Pri 13. a 14. platoch sa má zrušiť oslobodenie od sociálnych odvodov, schválila to vláda

Od budúceho roka sa má na Slovensku zrušiť oslobodenie 13. a 14. platov od sociálnych odvodov. Navrhuje to ministerstvo práce v novele...

Majského zatiaľ Česko na Slovensko nevydá

Právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského na Slovensko české orgány zatiaľ nevydajú. Rozhodol o tom v stredu na verejnom zasadnutí Mestský súd v...

Kandidáta na šéfa Generálnej prokuratúry plánuje navrhnúť aj Slovenská advokátska komora

Kandidáta na generálneho prokurátora plánuje navrhnúť aj Slovenská advokátska komora (SAK). Slovenská komora exekútorov (SKE) ešte neoznámila, či kandidáta navrhne.

Drucker: Máme tu chaos, v ľuďoch sa vytvára strach

Bývalý minister zdravotníctva a líder mimoparlamentnej Dobrej voľby Tomáš Drucker si myslí, že nové opatrenia prijaté v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu...

Mikulec: Núdzový stav by umožnil počas blížiacich sa sviatkov zaviesť zákaz vychádzania

Vyhlásenie núdzového stavu nepredstavuje žiadne zvýšené riziko pre občanov. Vláda ho vyhlásila pre prípad, že bude treba lepšie a efektívnejšie zabezpečovať ochranné...

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu EÚ je Martina Jánošíková

Kandidátkou SR na dodatočnú sudkyňu Všeobecného súdu Európskej únie (EÚ) je Martina Jánošíková. Návrh Súdnej rady SR v stredu schválila vláda. Minister...

Pompeo kritizoval Čínu za potláčanie slobôd, najmä náboženských

Čína je najhoršou krajinou sveta, pokiaľ ide o prenasledovanie náboženských menšín, uviedol v stredu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo podľa agentúry...
Slovensko
Pozitívne vzorky 10,141 +567 Dnes Úmrtí 48 +3 Dnes Uzdravení 4,395 Infikovaných 5,698 Last updated: 30. septembra 2020 - 16:38 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky