Politológ: Politici, ktorí deklarovali slušné Slovensko, by mali tak aj hlasovať. Inak si podpíšu ortieľ a Matovič sa im bude vysmievať

1
Jozef Lenč, politológ (Autor: TASR)

„To, čo dosiahol v arogancii Robert Fico za niekoľko rokov svojej kariéry ako premiér, to sa podarilo Igorovi Matovičovi za niekoľko mesiacov,” myslí si politológ Jozef Lenč o tlačovke  premiéra Matoviča k jeho diplomovej práci. Lenč by odporúčal poslancom, ktorí sľubovali slušné Slovensko, aby dnes v parlamente hlasovali v zmysle svojho presvedčenia. Inak si podľa neho podpíšu ortieľ politickej existencie a Matovič sa im bude ďalej vysmievať.

Igor Matovič mal dlhú, rozhodne atypicky pôsobiacu tlačovú konferenciu, kde sa snažil o obhajobu svojej diplomovej práce. Udialo sa to len deň pred mimoriadnou schôdzou NR SR, kde sa bude hlasovať o jeho ďalšej politickej existencii. Ako to hodnotíte?

Možno to bolo pre niekoho atypické, prekvapujúce, ale potom, čo sme zažili, ako sa  správali k novinárom a obhajovali svoje prešľapy či už Vladimír Mečiar, alebo Robert Fico, tak to bolo do istej miery tradičné. Osobne si myslím, že to, čo dosiahol v arogancii Robert Fico za niekoľko rokov svojej kariéry ako premiér, to sa podarilo Igorovi Matovičovi za niekoľko mesiacov.

A tak pod čiarou by som ešte doplnil, že si myslím, že niektorí politici, keď zvolajú tlačovú besedu, mali by si predtým dať tabletky, ktoré majú predpísané. 

To je práve tá pointa, že vyše dvoch hodín sa obhajovalo niečo abstraktné. Igor Matovič nedal súhlas na zverejnenie svojej diplomovky, navrhol detektor lži… A boli sme svedkami dookola sa točiacich otázok a odpovedí, vrátane výziev pre koaličných partnerov, nech ho odvolajú, keď to tak cítia. Čo bude ďalej? 

V tomto prípade to bolo tradičné, tradičný útok na novinárov a obmedzovanie možností, ako sa dostať k relevantným a pravdivým informáciám týkajúcich sa kauzy, ktorej je dotyčný politik vystavený, alebo pred ktorú je postavený. Opakujem, tak to bolo za Mečiara, tak to bolo za Fica a tak je to zjavne aj za Matoviča. 

Čo však ďalej? Matovič dokonca vyzval poslancov vládnej koalície, nech sa pokojne aj v parlamente postavia a zahlasujú proti nemu, nech dodržia svoje morálne slová. Títo poslanci sa už ale vyjadrili, že diplomovka im nestojí za pád vlády. Matovič však uviedol, že jeho odchodom vláda padnúť vôbec nemusí. Čo môžeme teda čakať?

Tu to bolo možno iné a tam je možné aj riešenie a to, že by teraz mali poslanci, minimálne tí poslanci, ktorí sa hrdili tým, že chcú zmenu a slušné Slovensko, aby využili a otestovali pravdovravnosť Igora Matoviča a počas hlasovania v NR SR mu, ako on sám povedal, umožnili odísť z politiky s tým, že bude zachovaná existencia vládnej koalície. Áno, sám Igor Matovič povedal, že nikomu sa nevyhráža, že padne vláda, že padne koalícia. Povedal, že len on odíde a koalícia môže ďalej fungovať v zložení a s počtami, aké má doposiaľ. A je to možné, pretože na uvoľnený mandát po Igorovi Matovičovi, keďže uviedol, že by odišiel aj z parlamentu, jednoducho nastúpi ďalší v poradí z poslancov OĽaNO. Celý problém by bol takto vyriešený. Otázne je, či poslanci, ktorí chceli, respektíve deklarovali v predvolebnej kampani zmenu, sľubovali slušné Slovensko, či budú mať odvahu za svojimi slovami aj  skutočne stáť.

Pri Borisovi Kollárovi to tak ale nefungovalo, videli sme výsledky parlamentného hlasovania.

Sú to dve odlišné situácie. Tu treba otestovať pravdovravnosť Igora Matoviča. Kým Boris Kollár hovoril, že on odíde, že strana odíde z vládnej koalície a že uvoľnia všetky tri ministerské stoličky, tak Igor Matovič povedal, že nebude vyzývať, aby strana odišla z koalície a aby padla vláda, ale len on sám ako človek odíde. Tým pádom ostane 95 poslancov a stačí len vymeniť predsedu vlády, napríklad Matoviča by vymenil minister obrany Jaroslav Naď, ktorý je na to ambiciózny dostatočne. A to je rozdiel medzi tým, čo hovoril Kollár a čo dnes bohorovne a to bohorovne by som podčiarkol, vyhlasoval počas svojej dva a pol hodinovej tlačovej konferencie Matovič. 

Áno, ale reálne – čo predvídate, že dnes nastane?

Nuž, to je rozdiel medzi tým, čo by mohlo byť a čo bude asi… (smiech) Reálne si myslím, že premiéra poslanci neodvolajú. Myslím, že tí, ktorí hlasovali za odvolanie Kollára, budú  hlasovať aj za odvolanie Matoviča. A pokračovať to bude tak, že Igor Matovič sa bude ďalej posmievať svojim koaličným partnerom, a politici, ktorí chceli slušné Slovensko, si takto podpíšu ortieľ svojej politickej existencie.

1 komentár

  1. Čo si myslí politológ je jedna vec a skutočnosť je druhá!!! Je pravdou ale to, že sa teraz naplno ukáže charakter každého jedného poslanca za vládnu koalíciu!!! Kaď pri Dan_kovi vykrikovali, tak pri Mat_ovičovi stiahli chvost!!! A to čo včera odznelo na tlačovke, tak to Fi_co dávno dokázal!!! Odstúpil a padla vláda, ale koalícia nakoniec fungovala aj tak ďalej!!! Iba sa Fi_co vzdal postu predsedu vlády!!! Nahradil ho iný člen vládnej strany Smer SD!!! Tak, že riešenie je tu, je iba otázkou ako si za svojim stoja politici. Mat_ovič im týmto de facto strháva masku a tí idi. Oti si to nedokážu uvedomiť. Radšej tu trepú lebo Fi_co!!! Ha, ha, ha … Modré trubky pekne to na vás hrajú!!! Hrajú to na vás ako na stradivárky!!! Mysleniu zdar!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu