Británia zavedie nový druh víz pre občanov Hongkongu

0
britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. Foto: TASR/AP

Britská vláda od januára 2021 zavedie nový druh víz, ktorý občanom Hongkongu umožní získať britské občianstvo. Informovala o tom v stredu britská vláda na svojej oficiálnej webovej stránke.

Britské ministerstvo vnútra vo vyhlásení uvádza, že držitelia pasov “zahraničných britských občanov” (BNO) a ich rodinní príslušníci môžu prísť do Spojeného kráľovstva s cieľom pracovať a študovať. Nebudú však mať prístup k príspevkom z verejných prostriedkov ako napríklad sociálne dávky.

Osoby, ktoré do Spojeného kráľovstva prídu na základe nového opatrenia, budú môcť po piatich rokoch pobytu v krajine požiadať o trvalý pobyt. O ďalších 12 mesiacov budú mať nárok na získanie britského občianstva.

Zmenu v imigračných pravidlách britská vláda zavádza po tom, ako Čína prijala nový zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, píše agentúra AP.

Britská ministerka vnútra Priti Patelová povedala, že “Spojené kráľovstvo má s Hongkončanmi silné historické vzťahy” a Británia dodrží sľub, na základe ktorého sa zaviazala presadzovať slobody obyvateľov Hongkongu.

„Dnešné oznámenie ukazuje, že Spojené kráľovstvo si stojí za svojimi slovami,” povedal britský minister zahraničných vecí Dominic Raab a dodal, že Británia sa nebude vyhýbať historickým záväzkom voči svojim ľuďom.

Nový zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý Čína schválila koncom júna, podľa kritikov nerešpektuje princíp “jedna krajina, dva systémy”, na základe ktorého mal Hongkong po roku 1997, keď ho Británia vrátila Číne, prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu