sobota, 15 mája, 2021
11.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Nobelovská ceremónia tento rok nebude

Nobelovská ceremónia tento rok nebude

Nobelova nadácia, ktorá organizuje odovzdávanie Nobelových cien, v utorok oznámila, že tradičný decembrový banket sa vzhľadom na pandémiu COVID-19 v tomto roku neuskutoční, hoci samotné ceremónie sa budú konať v “nových formátoch”.

„Nobelovský týždeň nebude mať vzhľadom na súčasnú situáciu zvyčajnú podobu. Zažívame veľmi zvláštny rok, keď každý musí priniesť určité obete a prispôsobiť sa celkom novým okolnostiam,” uviedol riaditeľ Nobelovej nadácie Lars Heikensten s tým, že laureáti budú vyzdvihnutí “odlišným spôsobom”.

Veľkolepý banket sa vždy koná 10. decembra a tradične uzatvára takzvaný nobelovský týždeň, keď sú víťazi pozývaní do Štokholmu na rozhovory a slávnostné udeľovanie cien.

Banket sa koná v štokholmskej radnici. Laureáti, členovia švédskej kráľovskej rodiny a približne 1300 hostí tu majú k dispozícii hostinu a kultúrny program. Víťazi, okrem laureátov Nobelovej ceny mieru, ktorú odovzdávajú v nórskom Osle, počas banketu vystupujú s príhovorom.

Ohlásenie laureátov v jednotlivých oblastiach (medicína, fyzika, chémia, literatúra, mier, ekonómia) sa uskutoční v plánovanom termíne medzi 5. a 12. októbrom, potvrdila nadácia.

Nobelovský banket bol naposledy zrušený v roku 1956 so zámerom vyhnúť sa pozvaniu sovietskeho veľvyslanca v súvislosti s krvavým potlačením revolúcie v Maďarsku, doplnila podľa tlačovej agentúry AFP hovorkyňa nadácie.

Banket sa nekonal ani počas oboch svetových vojen, taktiež ani v rokoch 1907 a 1924.

Nobelove ceny sa udeľujú od roku 1901 z iniciatívy švédskeho podnikateľa a vynálezcu Alfreda Nobela.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 15. mája 2021 - 00:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -