utorok, 26 októbra, 2021
7.5 C
Bratislava
ÚvodArénaVojnou zdevastovaná Sýria si volí nový parlament

Vojnou zdevastovaná Sýria si volí nový parlament

Sýrčania v nedeľu rozhodujú o novom zložení parlamentu v čase, keď vláda v Damasku zápasí s medzinárodnými sankciami a upadajúcou ekonomikou po tom, ako opätovne dobyla veľké časti vojnou zdevastovanej krajiny.

Viac ako 7400 volebných miestností otvorili ráno vo vládou kontrolovaných častiach Sýrie a po prvý raz aj v niekdajších opozičných baštách, informovala agentúra AFP.

Očakáva sa, že Arabská socialistická strana obrody (Baas) prezidenta Bašára Asada a jej spojenci získajú väčšinu z 250 kresiel v parlamente v tretích voľbách, ktoré sa v krajine konajú od začiatku vojny pred deviatimi rokmi. Hoci úrady povolili kandidovať viacerým politickým zoskupeniam, skutočná opozícia chýba, píše AFP.

V predvečer volieb pri dvoch výbuchoch v hlavnom meste Damask zahynul jeden človek a ďalší utrpel zranenia, uviedla štátna tlačová agentúra SANA.

Voľby, ktoré v dôsledku koronavírusovej pandémie od apríla dvakrát odložili, prichádzajú v čase, keď má väčšina Sýrčanov obavy z rastúcich životných nákladov. Mnohí kandidáti sľubujú boj proti inflácii a zlepšenie infraštruktúry zničenej konfliktom.

V Sýrii žije viac ako 80 percent obyvateľov v chudobe, pričom im hrozí “bezprecedentná kríza hladovania”, vyplýva z nedávneho varovania OSN. Podľa Svetového potravinového programu (WFP) ceny potravín v krajine za uplynulý rok stúpli o vyše 200 percent a dosahujú 20-násobnú úroveň oproti cenám spred vojny.

Hlasovať nemôžu milióny Sýrčanov, ktorí utiekli do zahraničia pred vojnou, ktorá si vyžiadala vyše 380 000 obetí na životoch. Pri predošlých voľbách v roku 2016 dosiahla účasť 57 percent.

Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) vláda po sérii vojenských víťazstiev dosiahnutých s podporou kľúčového spojenca Ruska znova ovláda približne 70 percent územia krajiny.

Voľby sa tiež konajú v čase, keď si Asad tento mesiac pripomína 20 rokov od nástupu k moci, a niekoľko týždňov po tom, ako USA uvalili nové sankcie na Sýriu, zahŕňajúce aj prezidentovi manželku.

Najbližšie prezidentské voľby v Sýrii by sa mali uskutočniť v roku 2021, pričom kandidáti budú potrebovať písomný súhlas najmenej 35 členov parlamentu.

Minister zahraničných vecí Walíd Mualim v júni vyhlásil, že Asad zostane v úrade “tak dlho, ako si to budú Sýrčania želať”.

728*90

1 komentár

  1. Treba dúfať, že vyhrá strana, ktorú vedie Asad!!! Ten jediný dokáže zabezpečiť víťazstvo Sýrie nad teroristami z USA a EU!!! Už má takmer celú Sýriu opäť pod kontrolou. Ostáva ešte urobiť poriadok s Tureckom a zvyškom teroristov, ktorých podporujú USA a EU. Otázka času kedy Sýria bude opäť celá slobodná.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 460,281 +2,850 Dnes Úmrtí 12,935 +18 Dnes Uzdravení 414,563 Infikovaných 32,783 Last updated: 26. októbra 2021 - 21:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img