nedeľa, 20 júna, 2021
30.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Matovič sedí na summite EÚ vedľa Rutteho. Okrem neho je nováčikom na...

Matovič sedí na summite EÚ vedľa Rutteho. Okrem neho je nováčikom na rokovaniach aj írsky premiér

Júlový summit EÚ znamenal premiéru nielen pre predsedu slovenskej vlády Igora Matoviča (OĽaNO), ale aj pre nového predsedu írskej vlády Micheála Martina. Matovič v sobotu v súvislosti so svojimi prvými skúsenosťami zo zasadnutia Európskej rady priznal, že “ľudských momentov” tam bolo viac.

„Pre mňa je to prvý summit. Nemám s čím porovnávať. Tak ako som očakával, je to rozumné spoločenstvo ľudí, kde sú tvrdé, ale férové vyjednávania a občas sa spolu aj zasmejeme,” opísal atmosféru rokovaní.

Na otázku TASR, či sa mu ako nováčikovi summitov dostalo privítania, premiér odpovedal, že sa tak stalo nielen v jeho prípade, lebo prvýkrát je na summite aj nový írsky premiér Micheál Martin. Lídri EÚ okrem toho zagratulovali dánskej premiérke Mette Frederiksenovej, ktorá mala dva dni pred summitom svadbu, a nezabudli ani na narodeniny nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a portugalského premiéra Antónia Costu.

„Vzhľadom na to, že som mal už tie dva či tri tréningy cez videokonferenciu, som sa už s lídrami zžil a teraz bol aj osobný kontakt. Tak trochu som sa obával, že je to iné stretnúť sa osobne s ľuďmi, ktorí určujú osud EÚ, ale myslím si, že som to celkom zvládol,” vysvetlil premiér.

Na snímke novinári a lídri Európskej únie pred začiatkom zasadnutia okrúhleho stola počas druhého dňa summitu EÚ v Bruseli 18. júla 2020. Foto: TASR/AP

Na summite sedí vedľa holandského premiéra Marka Rutteho a ako priznal, počas dvoch dní rokovaní si s viacerými premiérmi a premiérkami či prezidentmi vytvoril “zaujímavé vzťahy”. Dodal, že možno po summite bude mať viac časového priestoru, aby porozprával o svojich prvých osobných skúsenostiach zo zasadnutia Európskej rady.

„Je tam aj tá ľudskosť, sú tam aj tvrdé vyjednávania, ale každý z nás si uvedomuje zodpovednosť, ktorú máme,” poukázal na podstatu summitu, ktorého cieľom je nájsť kompromisnú dohodu o novom sedemročnom rozpočte EÚ a o pláne hospodárskej obnovy po koronakríze.

Matovič priznal, že počas summitu nehovoril s ostatnými lídrami o situácii na Slovensku ako takej, zároveň však skonštatoval, že nemá pocit, že by Slovensko bolo v Bruseli vnímané ako menejcenný partner.

„Skôr mám pocit, že platí skutočnosť, že nezávisle od veľkosti členskej krajiny alebo od toho, či ide o čistých platcov či čistých príjemcov z rozpočtu EÚ, cítiť spolupatričnosť a solidaritu. Na tom je predsa EÚ založená,” uviedol.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,325 +28 Dnes Úmrtí 12,492 +6 Dnes Uzdravení 377,950 Infikovaných 883 Last updated: 20. júna 2021 - 20:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -