utorok, 20 októbra, 2020
15.4 C
Bratislava
Úvod Aréna V USA dochádza remdezivir. Je srdcervúce, že lekári sa musia rozhodovať, komu...

V USA dochádza remdezivir. Je srdcervúce, že lekári sa musia rozhodovať, komu ho podať, hovorí špecialista z Floridy

Niektorým americkým štátom dochádza remdezivir – jediný liek schválený na liečbu pacientov nakazených koronavírusom -, zatiaľ čo iné štáty ho majú dostatok. Lekári sú nútení rozhodnúť sa, ktorým pacientom liek podať, píše spravodajská stanica CBS News.

S nedostatkom remdeziviru sa trápi ťažko zasiahnutá Florida, v ktorej chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový druh koronavírusu SARS-CoV-2, podľahlo už takmer 4800 pacientov.

Remdezivir môže urýchliť liečbu nakazených pacientov a zvýšiť ich šancu na prežitie, nedokáže ich však vyliečiť. Hlavným dôvodom nedostatku lieku je podľa Godofského komplikovaný a “chaotický” systém, akým remdezivir nemocnice získavajú.

Florida zaznamenala vo štvrtok rekordný počet 156 úmrtí v priebehu 24 hodín a približne 14.000 nových prípadov nákazy. Nemocnice hospitalizovali 9000 nakazených.

“V ťažko zasiahnutých oblastiach ako Florida, Arizona, Texas dochádza niektorým nemocniciam remdezivir,” uviedla Helen Boucherová, šéfka oddelenia infekčných chorôb v Tuftsovom zdravotnom stredisku v Bostone.Remdezivir môže urýchliť liečbu nakazených pacientov a zvýšiť ich šancu na prežitie, nedokáže ich však vyliečiť. Hlavným dôvodom nedostatku lieku je podľa Godofského komplikovaný a “chaotický” systém, akým remdezivir nemocnice získavajú.

“Nie je jasné, či je tento problém otázkou distribúcie, alebo ho (remdeziviru) nie je dostatok,” dodala.

Remdezivir môže urýchliť liečbu nakazených pacientov a zvýšiť ich šancu na prežitie, nedokáže ich však vyliečiť. Hlavným dôvodom nedostatku lieku je podľa Godofského komplikovaný a “chaotický” systém, akým remdezivir nemocnice získavajú.

“Bolo pre nás ťažké dostať sa k remdeziviru,” uviedol Eliot Godofsky, špecialista na infekčné choroby v meste Bradenton na Floride. “Remdeziviru je veľa na miestach, ktoré ho nepotrebujú, a nedostatok na miestach, ktoré ho potrebujú”. “Je srdcervúce, že lekári sa musia rozhodovať, komu ho podať,” dodal.

Remdezivir môže urýchliť liečbu nakazených pacientov a zvýšiť ich šancu na prežitie, nedokáže ich však vyliečiť. Hlavným dôvodom nedostatku lieku je podľa Godofského komplikovaný a “chaotický” systém, akým remdezivir nemocnice získavajú. Spočiatku mal distribúciu na starosti Federálny úrad pre mimoriadne situácie (FEMA), neskôr štátne ministerstvá zdravotníctva a napokon federálne ministerstvo zdravotníctva.

Federálne ministerstvo v súčasnosti rozdeľuje tento liek každé dva týždne na základe údajov o počte nakazených od jednotlivých nemocníc. To znamená, že úrady remdezivir nemocniciam dodávajú na základe neaktuálnych údajov.

Boucherová tento systém prerozdeľovania označila za “veľmi pomalý”. Pozitívnou správou však podľa nej je, že situácia sa od začiatku mája zlepšila. Niektoré štáty, v ktorých počet infikovaných klesá, začali posielať remdezivir do štátov, v ktorých sa epidemiologická situácia zhoršuje.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v piatok oznámil, že pošle na Floridu remdezivir pre 280 pacientov. Dodávka dorazila v sobotu, potvrdilo floridské ministerstvo zdravotníctva.  

“Potrebujeme férový a transparentný proces,” napísal na Twitteri Michael Ison, špecialista na infekčné choroby z Feinbergovej lekárskej fakulty Severozápadnej univerzity (NU) v Chicagu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Pellegrini k testovaniu: Pri odhalení pozitívneho človeka sa miestnosť dekontaminuje, zdravotníci vymenia obleky, nenakazia sa ďalší ľudia a zdravotníci? Chýba veľa odpovedí

Líder strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini čaká na zodpovedanie viacerých otázok v súvislosti s plošným testovaním...

Kolíková nepodá návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudcu Trubana

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nepodá návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana. Uviedla to...

Prieskum: Na plošnom testovaní sa plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Na plošnom testovaní na Slovensku na ochorenie COVID-19 sa plánuje určite zúčastniť 44,4 percenta ľudí. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti AKO pre...

Kozmická loď Osiris-Rex sa pokúsi získať vzorky z asteroidu

Kozmická loď amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok uskutoční prvý pokus NASA o získanie vzoriek z asteroidu, informovala...

Na Orave a v Bardejove má vzniknúť 235 odberných miest na testovanie COVID-19

Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných od piatka (23. 10.) do...

Premiér Matovič počas schôdze NR SR vystúpi v pléne v súvislosti s plošným testovaním

Premiér Igor Matovič (OĽANO) vystúpi počas októbrovej schôdze v pléne Národnej rady (NR) SR v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19....

Kollár otvoril schôdzu parlamentu, poslancov čaká aj reforma súdnictva

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) otvoril 16. schôdzu parlamentu. Poslanci by sa mali venovať reforme súdnictva a s...
Slovensko
Pozitívne vzorky 31,400 +705 Dnes Úmrtí 98 +6 Dnes Uzdravení 8,004 Infikovaných 23,298 Last updated: 20. októbra 2020 - 16:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky