sobota, 28 novembra, 2020
1.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Britská vláda obvinila Rusko zo zasahovania do volieb

Britská vláda obvinila Rusko zo zasahovania do volieb

Britská vláda obvinila vo štvrtok Rusko zo zasahovania do parlamentných volieb, ktoré sa v Spojenom kráľovstve konali vlani v decembri. Informovala o tom agentúra AP.

Vplyvný výbor britského parlamentu zároveň oznámil, že v najbližších dňoch zverejnení dlho očakávanú správu, ktorá skúmala podozrenia z údajných predchádzajúcich zásahov Kremľa do britskej politiky.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab vo vyjadrení pre poslancov označil za “takmer isté”, že sa nemenovaní “ruskí aktéri” snažili ovplyvňovať voľby z decembra 2019, a to prostredníctvom šírenia “nelegálne získaných a uniknutých vládnych dokumentov” na internete.

Podľa Raaba už vo veci prebieha vyšetrovanie pre podozrenie zo spáchania trestného činu, ktoré ma objasniť, ako došlo k úniku uvedených vládnych dokumentov týkajúcich sa obchodných rokovaní medzi Britániou a Spojenými štátmi.

Práve tieto dokumenty použil vtedajší líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn počas predvolebnej kampane ako dôkaz, že konzervatívci plánujú “rozpredať” britské verejné zdravotníctvo.

Rusko podozrenia z ovplyvňovania britských volieb odmietlo. Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová označila tvrdenia britského ministra Raaba za “vágne a protichodné” a vyzvala ho na to, aby svoje slová podložil faktami.

„Na jednej strane neexistuje žiaden dôkaz, na druhej strane sa spomínajú možné protiopatrenia – tieto výroky sa navzájom vylučujú,” komentovala Raabove vyhlásenia.

Výbor britského parlamentu pre tajné služby a bezpečnosť taktiež vo štvrtok ohlásil, že v najbližších dňoch zverejní správu o predošlých podozreniach z ruského zasahovania do britskej politiky. Správa by mala byť zverejnená pred tým, ako sa britskí poslanci na budúci týždeň rozídu na letné parlamentné prázdniny.

Táto správa bola pripravená na publikovanie už v čase decembrových parlamentných volieb v Británii, premiér Boris Johnson však jej zverejnenie pred voľbami zablokoval.

Labouristická strana obvinila vládu, že správu nechce publikovať, pretože by dokázala úlohu Ruska v tzv. brexitovej kampani za odchod Británie z Európskej únie, ktorej hlavným aktérom bol práve Johnson.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...

Turecko: Zadržali 641 osôb napojených na zakázanú kurdskú stranu PKK

Turecké úrady zadržali celkovo 641 osôb, ktoré sú údajne napojené na zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Stalo sa tak v rámci rozsiahlej...

Pred Matovičovým domom sa zišlo asi 500 ľudí

Pred domom premiéra Igora Matoviča (OĽANO) v Trnave sa v sobotu podvečer zišlo niekoľko stoviek ľudí. Dav sa krátko po 17. hodine...

Rakúsko chce v zime otvárať lyžiarske strediská

Otváranie lyžiarskych stredísk v Európe je tento rok vzhľadom na pandémiu nového koronavírusu zatiaľ veľmi neisté. Rakúsko patrí spoločne s Českom a...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 +1,526 Dnes Úmrtí 798 +27 Dnes Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 28. novembra 2020 - 21:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky