pondelok, 14 júna, 2021
18.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Voľby v Severnom Macedónsku vyhrali sociálni demokrati

Voľby v Severnom Macedónsku vyhrali sociálni demokrati

Bývalá vládna strana sociálnych demokratov získala najviac hlasov v macedónskych parlamentných voľbách, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne výsledky volieb.

Ústredná volebná komisia oznámila, že sociálni demokrati získali 35,8 percenta hlasov. Druhá v poradí opozičná VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) získala podporu 34,5 percenta voličov. Za touto dvojicou nasledujú ďalšie politické strany.

Sociálnym demokratom sa nepodarilo získať dostatočnú väčšinu hlasov na to, aby mohli vládnuť samostatne a budú musieť viesť rokovania o vytvorení koalície, pripomína AFP.

Líder sociálnych demokratov a bývalý premiér Zoran Zaev podľa agentúry AP krátko po oznámení výsledkov vyhlásil víťazstvo.

Šéf ústrednej volebnej komisie Oliver Derkoski povedal, že údajný útok hackerov zasiahol oficiálnu webovú stránku, ktorá mala poskytnúť okamžité výsledky na internete. Počítanie hlasov to však neovplyvnilo, pretože server ústrednej volebnej komisie útok nezasiahol. Polícia podľa Derkoského útok vyšetruje.

Voľby sa pôvodne mali konať 12. apríla, odložili ich však v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a trvania núdzového stavu.

Hlasovať mohli počas pondelka aj ľudia nakazení koronavírusom či osoby v domácej karanténe – úradníci im volebné urny doniesli priamo domov. Väzni, dôchodcovia a chorí ľudia svoje hlasy odovzdali v utorok. Volebné miestnosti sa otvorili v stredu.

Macedónsko od januára riadi dočasná vláda a krajina má rozpustený parlament. Stalo sa tak po odchode premiéra Zorana Zaeva, ktorý z funkcie odstúpil po tom, ako Európska únia (EÚ) nestanovila dátum prístupových rokovaní o členstve tejto balkánskej krajiny v EÚ.

Parlament si potom zvolil dočasnú vládu s poslancami z oboch najsilnejších politických strán, ktorej jedinou úlohou bolo zorganizovať predčasné voľby.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,038 +12 Dnes Úmrtí 12,441 +2 Dnes Uzdravení 377,282 Infikovaných 1,315 Last updated: 14. júna 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -