pondelok, 12 apríla, 2021
6.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Bielorusi protestovali. Nepáči sa im vyradenie Lukašenkových súperov

Bielorusi protestovali. Nepáči sa im vyradenie Lukašenkových súperov

Stovky ľudí v utorok večer protestovali v Minsku a ďalších bieloruských mestách proti tomu, že boli z augustových prezidentských volieb vyradení dvaja hlavní súperi dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Polícia zadržala vyše 100 účastníkov protestov, 70 z toho v Minsku, kde došlo aj k násilným potýčkam medzi policajtmi a demonštrujúcimi. Medzi zadržanými je aj asi 10 novinárov. Demonštrácie sa konali aj Breste, Gomeli a ďalších bieloruských mestách.

Ľudia vyšli do ulíc po tom, ako bieloruská ústredná volebná komisia odmietla v utorok zaregistrovať prezidentské kandidatúry dvoch hlavných Lukašenkových súperov: bankára Viktara Babaryku a bývalého veľvyslanca vo Washingtone Valeryja Capkala.

Komisia prijala kandidatúry piatich uchádzačov vrátane Lukašenka. K voľbám bola okrem iných pripustená opozičná kandidátka Svitlana Cichanovská, manželka známeho blogera a aktivistu Siarheja Cichanovského, ktorému kandidatúru predtým zamietli.

Viktar Babaryka bol považovaný za hlavného rivala dlhoročného prezidenta Lukašenka. Komisia jeho kandidatúru zamietla v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z daňových únikov a prania špinavých peňazí týkajúcich sa banky Belgazprombank, v ktorej Babaryka v minulosti pôsobil ako riaditeľ.

Viktar Babaryka (Foto: TASR/AP)

Kandidatúru ďalšieho potenciálne silného kandidáta Valeryja Capkala komisia odmietla z dôvodu neuznania podpisov na podporu jeho kandidatúry.

Vylúčenie viacerých kandidátov z bieloruských prezidentských volieb kritizovala v utorok aj Európska komisia.

„Podľa všetkého svojvoľné vylúčenie kandidátov limituje možnosť obyvateľov Bieloruska vyjadriť svoju vôľu a už teraz podkopáva celkovú integritu a demokratický charakter volieb,” uviedol vo vyhlásení šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Lukašenko je prezidentom už 26 rokov a vo voľbách naplánovaných na 9. augusta sa bude usilovať o svoje šieste funkčné obdobie.

Hlasovanie sa uskutoční napriek epidémii koronavírusu, ktorým sa už v deväťmiliónovom Bielorusku nakazilo viac ako 65.000 ľudí a 474 zomrelo. Lukašenko odmietol v Bielorusku zaviesť prísne epidemiologické opatrenia, aké sa prijímajú v iných krajinách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 371,062 Úmrtí 10,565 Uzdravení 255,300 Infikovaných 105,197 Last updated: 12. apríla 2021 - 07:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -