Nový Zéland: Útočník z Christchurchu sa bude na súde obhajovať sám

0
Na a rchívnej snímke z 26. marca 2020 Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý vlani v marci v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí počas audiovizuálneho spojenia z väznice v Aucklande. (Foto: TASR/AP)

Útočník, ktorý vlani v marci v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zastrelil 51 ľudí, sa vyjadril, že sa chce obhajovať sám. Súdny proces v tomto prípade sa má začať v auguste. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

Incident, ktorý sa odohral 15. marca 2019, je vôbec najhoršou masovou vraždou v moderných dejinách Nového Zélandu. Austrálčan Brenton Tarrant svoj útok streamoval na sociálnej sieti Facebook. Všetky jeho obete tvoria moslimovia vrátane detí, žien a starých osôb.
Sudca Cameron Mander v pondelkovom oznámení uviedol, že obvinený “chce uplatniť svoje právo zastupovať sám seba”.
Súdne pojednávanie na tamojšom najvyššom súde, ktoré môže trvať tri dni, sa začne 24. augusta.
Proces s páchateľom sa mal pôvodne začať v júni, no bol posunutý pre obmedzenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu.
Tarrant (29), ktorý pochádza z austrálskeho štátu Nový Južný Wales, sa v marci priznal vo všetkých 51 bodoch obžaloby z vraždy, 40 bodoch z pokusu o vraždu a v jednom bode zo spáchania teroristického činu. Hrozí mu doživotné väzenie.
Na vynesení verdiktu sa budú môcť osobne zúčastniť preživší a príbuzní obetí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu