štvrtok, 6 augusta, 2020
17.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Bosna: Na 25. výročie masakry v Srebrenici pochovali ďalších deväť obetí

Bosna: Na 25. výročie masakry v Srebrenici pochovali ďalších deväť obetí

Vo východobosnianskej Srebrenici pochovali v sobotu ďalších deväť obetí masakry, ktorú tam pred 25 rokmi spáchali bosnianskosrbské sily. Informovala o tom agentúra DPA.

Telesné pozostatky deviatich mužov, bosnianskych Moslimov, pochovali na cintoríne v pamätníku masakry Srebrenica-Potočari. V tomto areáli tak už našlo posledný odpočinok 6619 obetí, ktoré sa podarilo identifikovať.
Ďalších viac ako 1000 zostáva stále nezvestných. Identifikácia pozostatkov nájdených v masových hroboch je totiž veľmi komplikovaná a nezriedka trvá celé roky.
OSN pri tejto príležitosti priznala, že ona sama aj celé medzinárodne spoločenstvo zlyhali, keď pred 25 rokmi nedokázali zabrániť masakrovaniu bosnianskosrbského obyvateľstva.
“Zabíjanie sa dialo priamo pred očami (príslušníkov síl) OSN a celého sveta,” uviedol Adama Dieng, osobitný poradca generálneho tajomníka OSN pre prevenciu genocídy.
Združenie Srebrenických matiek, ktoré stratili počas masakry svojich príbuzných, zverejnilo v deň 25. výročia varovanie určené páchateľom genocídy i tým, ktorí sa ju snažia popierať.  
“Budeme vás prenasledovať a nikdy sa nevzdáme. Je to naše právo i povinnosť. Neexistuje miesto, kde by ste sa mohli skryť,” vyhlásila v mene Srebrenických matiek Munira Šubašičová.
Medzinárodné spoločenstvo zároveň vyzvala na to, aby podniklo kroky proti popieračom masakry v Srebrenici. “Naozaj dovolíte Rusku, aby na pôde OSN vetovalo každé opatrenie (týkajúce sa Srebrenice)?” spýtala sa Šubašičová. Zároveň apelovala na Srbsko, aby prestalo chrániť a odmeňovať osoby podozrivé z vojnových zločinov spáchaných počas vojen v bývalej Juhoslávii.
Počas ozbrojeného konfliktu v Bosne a Hercegovine došlo v Srebrenici a jej okolí od 11. do 16. júla 1995 k najhoršiemu krviprelievaniu na európskej pôde od druhej svetovej vojny. Medzinárodný tribunál pre zločiny v bývalej Juhoslávii ho neskôr označil za genocídu.
Krviprelievanie sa začalo 11. júla 1995, keď dobyli Srebrenicu bosnianski Srbi, ktorým velil generál Ratko Mladič. Obyvateľov tejto enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci mierových síl OSN.
Srbi oddelili ženy a deti od chlapcov a mužov. Približne 23.000 žien, detí a starcov odviezli autobusmi na moslimské územie, pričom boli vystavení násiliu vrátane vrážd a znásilnení.
Mužov nemilosrdne likvidovali, pričom ich telá zahrabávali do jám a zahrnuli buldozérmi. O život celkovo prišlo viac ako 8000 bosnianskych Moslimov – nikto však dodnes nevie určiť presný počet obetí tejto masakry. Číslo objavených masových hrobov sa odhaduje na osemdesiat.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Mandáty by bolo spravodlivé priraďovať podľa veľkosti kraja a nie tak, že človeka na severovýchode Slovenska zastupuje poslanec zo Záhoria, myslí si Kaliňák

Vláda musí konať, záväzok zmeniť súčasný volebný systém na Slovensku z jej programového vyhlásenia znamená súčasť jej práce, hodnotí pre ParlamentnéListy.sk diskusiu na...

Od piatkovej polnoci sa uzatvoria zjazdy z bratislavského Prístavného mosta

O polnoci z piatka (7. 8.) na sobotu (8. 8.) sa v hlavnom meste uzatvoria zjazdy z Prístavného mosta z Petržalky v...

Biden neprijme prezidentskú nomináciu demokratov osobne

Bývalý americký viceprezident Joe Biden neprijme osobne prezidentskú nomináciu Demokratickej strany na jej zjazde, ktorého hlavná časť by sa mala konať 17....

Michel plánuje ďalší mimoriadny summit Európskej únie

Predseda Európskej rady Charles Michel plánuje v priebehu septembra zorganizovať ďalší mimoriadny summit Európskej únie. Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov by sa vrcholové...

Vírus je tu. Živí sa našou samoľúbosťou, hovorí grécka vláda. V krajine stúpa počet prípadov nákazy

Grécka vláda oznámila v stredu, že uplynulý týždeň bol pre ňu "budíčkom" v súvislosti s koronavírusovou pandémiou. Počet prípadov nákazy v krajine...

BBSK chce sprejazdniť poškodenú cestu na Muráň do začiatku zimy

Sprejazdnenie cesty II/531 medzi Muráňom a Prednou Horou v okrese Revúca aspoň v jednom jazdnom pruhu chce Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) stihnúť...

Francúzska prokuratúra začala vyšetrovať výbuchy v Bejrúte

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov, informovala...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,417 +49 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,777 Infikovaných 611 Last updated: 6. augusta 2020 - 00:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky