piatok, 27 novembra, 2020
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Bosna: Na 25. výročie masakry v Srebrenici pochovali ďalších deväť obetí

Bosna: Na 25. výročie masakry v Srebrenici pochovali ďalších deväť obetí

Vo východobosnianskej Srebrenici pochovali v sobotu ďalších deväť obetí masakry, ktorú tam pred 25 rokmi spáchali bosnianskosrbské sily. Informovala o tom agentúra DPA.

Telesné pozostatky deviatich mužov, bosnianskych Moslimov, pochovali na cintoríne v pamätníku masakry Srebrenica-Potočari. V tomto areáli tak už našlo posledný odpočinok 6619 obetí, ktoré sa podarilo identifikovať.
Ďalších viac ako 1000 zostáva stále nezvestných. Identifikácia pozostatkov nájdených v masových hroboch je totiž veľmi komplikovaná a nezriedka trvá celé roky.
OSN pri tejto príležitosti priznala, že ona sama aj celé medzinárodne spoločenstvo zlyhali, keď pred 25 rokmi nedokázali zabrániť masakrovaniu bosnianskosrbského obyvateľstva.
“Zabíjanie sa dialo priamo pred očami (príslušníkov síl) OSN a celého sveta,” uviedol Adama Dieng, osobitný poradca generálneho tajomníka OSN pre prevenciu genocídy.
Združenie Srebrenických matiek, ktoré stratili počas masakry svojich príbuzných, zverejnilo v deň 25. výročia varovanie určené páchateľom genocídy i tým, ktorí sa ju snažia popierať.  
“Budeme vás prenasledovať a nikdy sa nevzdáme. Je to naše právo i povinnosť. Neexistuje miesto, kde by ste sa mohli skryť,” vyhlásila v mene Srebrenických matiek Munira Šubašičová.
Medzinárodné spoločenstvo zároveň vyzvala na to, aby podniklo kroky proti popieračom masakry v Srebrenici. “Naozaj dovolíte Rusku, aby na pôde OSN vetovalo každé opatrenie (týkajúce sa Srebrenice)?” spýtala sa Šubašičová. Zároveň apelovala na Srbsko, aby prestalo chrániť a odmeňovať osoby podozrivé z vojnových zločinov spáchaných počas vojen v bývalej Juhoslávii.
Počas ozbrojeného konfliktu v Bosne a Hercegovine došlo v Srebrenici a jej okolí od 11. do 16. júla 1995 k najhoršiemu krviprelievaniu na európskej pôde od druhej svetovej vojny. Medzinárodný tribunál pre zločiny v bývalej Juhoslávii ho neskôr označil za genocídu.
Krviprelievanie sa začalo 11. júla 1995, keď dobyli Srebrenicu bosnianski Srbi, ktorým velil generál Ratko Mladič. Obyvateľov tejto enklávy chránili slabo vyzbrojení holandskí vojaci mierových síl OSN.
Srbi oddelili ženy a deti od chlapcov a mužov. Približne 23.000 žien, detí a starcov odviezli autobusmi na moslimské územie, pričom boli vystavení násiliu vrátane vrážd a znásilnení.
Mužov nemilosrdne likvidovali, pričom ich telá zahrabávali do jám a zahrnuli buldozérmi. O život celkovo prišlo viac ako 8000 bosnianskych Moslimov – nikto však dodnes nevie určiť presný počet obetí tejto masakry. Číslo objavených masových hrobov sa odhaduje na osemdesiat.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Právnik Drgonec: Nepustiť na vyučovanie desaťročných žiakov bez testu na covid? To by bolo hrubé porušenie povinnosti štátu

“Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa v tomto štáte postavili do pozoru a prikyvujú...

Snem OĽANO per rollam: predsedníctvo zostáva nezmenené

Predsedníctvo hnutia OĽANO ostáva po pondelkovom (23. 11.) sneme nezmenené. Hnutie si opätovne zvolilo za podpredsedov Eduarda Hegera, Júliusa Jakaba, Jaroslava Naďa,...

Lavrov obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska. Vyhlásil to po stretnutí s bieloruským...

Pri koncepte obehového hospodárstva je dôležité mentálne nastavenie, uviedol štátny tajomník Oravec

Európska únia presadzuje prechod ekonomiky na obehové hospodárstvo, v ktorom by mali byť výrobky nielen opätovne využité ako suroviny, ale mali by byť...

NR SR: Poslanci ukončili rokovanie správou o činnosti GP za rok 2019

Generálna prokuratúra (GP) SR eviduje za rok 2019 celkovo 61 229 nápadov spisov v trestných registroch. V porovnaní s rokom 2018 je...

Čaputová: Postoj Maďarska a Poľska k rozpočtu EÚ môže poškodiť záujmy Slovenska

Postoj Maďarska a Poľska, ktoré zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu obnovy, môže podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej...

VIDEO NR SR: Vzniknú dve nové dotačné schémy, ktoré podporia plnenie funkcií rodiny a dobrovoľníctvo

Na Slovensku vzniknú dve nové dotačné schémy, ktoré majú podporovať plnenie funkcií rodiny a dobrovoľníctvo. Počíta s tým návrh zákona o dotáciách...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 27. novembra 2020 - 01:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky