streda, 5 augusta, 2020
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna WHO spustila vyšetrovanie vlastnej reakcie na pandémiu

WHO spustila vyšetrovanie vlastnej reakcie na pandémiu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá čelí kritike Spojených štátov za svoj postup v koronavírusovej kríze, zriadila vo štvrtok nezávislú komisiu – jej úlohou je zhodnotiť reakciu samotnej WHO na pandémiu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Nezávislú komisiu pre pripravenosť a reakciu na pandémiu budú riadiť bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková a bývalá libérijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová.

“Prostredníctvom vás svet pochopí pravdu o tom, čo sa stalo, a tiež riešenia, ktoré vytvoria našu budúcnosť lepšie, budúcnosť ľudstva ako celku,” povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v sídle organizácie vo švajčiarskej Ženeve v príhovore adresovanom novej komisii.

Členské štáty WHO sa v máji na svojom výročnom zhromaždení dohodli v uznesení na nezávislom vyšetrovaní reakcie WHO na koronavírus, keďže USA viackrát na organizáciu zaútočili kritikou.

Prezident USA Donald Trump obvinil WHO zo “sfušovaného” postupu počas pandémie a z toho, že je “bábkou Číny”.

Uznesenie navrhnuté Európskou úniou žiadalo “nestranné, nezávislé a dôkladné hodnotenie”. Vyšetrovanie by sa podľa Únie malo zaoberať “postupmi WHO a časovým sledom jej krokov týkajúcich sa ochorenia COVID-19”.

Spojené štáty v utorok 7. júna začali formálne s vystúpením z WHO. Naplnili sa tak vyhrážky prezidenta Trumpa, že táto agentúra OSN príde o svojho hlavného finančného prispievateľa, lebo nezvládla pandémiu nového druhu koronavírusu označovaného ako SARS-CoV-2.

Zástancovia verejného zdravotníctva a Trumpovi politickí odporcovia vyjadrili nad týmto krokom USA rozhorčenie. Tedros odsúdil názorovú rozdelenosť medzinárodného spoločenstva a varoval pred závažnými následkami, ak sa toto nenapraví.

“Nedajte sa pomýliť: najväčšou hrozbou, ktorej teraz čelíme, nie je samotný koronavírus – je to skôr chýbajúce vedenie a solidarita na celosvetovej úrovni aj na národných úrovniach,” povedal šéf WHO.

“Túto pandémiu nemôžeme poraziť ako rozdelený svet. Vírusu sa darí, keď sme rozdelení, ale slabne, keď sme jednotní,” dodal Tedros.

Nový koronavírus usmrtil od vlaňajšieho decembra, keď nákazu prvýkrát zistili v stredočínskom meste Wu-chan, najmenej 549.701 ľudí. Ukázal to vo štvrtok výpočet agentúry AFP. 

V 196 krajinách a teritóriách sa koronavírusom nakazilo najmenej 12.066.880 ľudí. Z nich 6.431.400 je teraz pokladaných za uzdravených.

Novozriadená komisia usporiada o svojej misii jeden brífing mesačne, kde poskytne najnovšie informácie. Predbežnú správu odovzdá na nasledujúcom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA) v novembri.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Rodičia Kuciaka a Kušnírovej netušia, prečo súd presunul vyhlásenie rozsudku o mesiac. Kuciak: Mesiac bude pre nás rokom. Kušnírová: Mám zmiešané pocity

Špecializovaný trestný súd v Pezinku zrušil v utorok podvečer na dnes plánované pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej....

Výbuchy v Bejrúte: Najmenej 70 mŕtvych a viac ako 3700 zranených. Národná katastrofa, vyhlásil guvernér

Aktualizovaná správa 00:30 h Dve mohutné explózie, ku ktorým došlo v utorok podvečer v prístave libanonskej metropoly Bejrút, si...

ÚVZ odporúča zvážiť cestovanie do zahraničia i rodinné oslavy. A dodržiavať zásadu ROR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia, ako aj dodržiavanie preventívnych opatrení. Skonštatoval, že postupné uvoľňovanie opatrení a...

Bruncková: Proces výstavby nájomného bývania sa má zjednodušiť

Proces výstavby nájomného bývania z úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) a dotácií z Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR sa...

PRIESKUM: Na home office nabehlo 91 % firiem regiónu strednej a východnej Európy

Počas pandémie nového koronavírusu nabehlo na systém práce na diaľku zhruba 91 % nájomcov – firiem v regióne strednej a východnej Európy (CEE) vrátane...

Holý: Polícia začala riešiť Národný futbalový štadión

Polícia začala trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s...

Ralph Lauren sa v 1. kvartáli prepadol do straty

Americký módny dom Ralph Lauren sa v uplynulom kvartáli prepadol do straty. Jeho tržby klesli viac ako analytici očakávali. Dôvodom boli blokády...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 5. augusta 2020 - 03:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky