pondelok, 25 januára, 2021
2.8 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO: Bödör sa postavil pred Najvyšší súd. Takýto skutok sa nikdy nestal,...

VIDEO: Bödör sa postavil pred Najvyšší súd. Takýto skutok sa nikdy nestal, poprel prijímanie úplatkov (aktualizované)

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne alebo na slobode.

Bödör sa na štvrtkové verejné zasadnutie NS SR dostavil v sprievode svojho obhajcu Adriána Kuceka. Zasadnutie sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení.

Súd rozhoduje o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktoré podal voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Sudca ŠTS Michal Truban v nedeľu (5. 7.) Bödöra do väzby nevzal, na druhej strane väzobnému stíhaniu, ktoré navrhoval prokurátor, vyhovel v prípade spoluobvineného Petra Kubu.

Prokurátor žiadal pre oboch mužov väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti a aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode, prípadne inak mariť vyšetrovanie. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör popiera, že by spáchal skutok prijímania úplatkov v súvislosti s prideľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Podnikateľ bol minulý piatok (3. 7.) zaistený v rámci policajnej akcie Dobytkár a prepustený na záver víkendu.

“Takýto skutok sa nikdy nestal. Zároveň som požiadal vyšetrovateľa prostredníctvom svojho obhajcu o ďalší výsluch,” uviedol obvinený podnikateľ pred senátom Najvyššieho súdu (NS) SR.

Senát rozhoduje o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý v nedeľu (5. 7.) Norberta Bödöra do väzby nezobral.

Rozhodnutie sudcu ŠTS Michala Trubana pokladá prokurátor ÚŠP za nesprávne. Existuje podľa neho dostatočná obava v pokračovaní v trestnej činnosti zo strany obvinených.

Podľa obhajcu Adriána Kuceka sťažnosť prokurátora neobsahuje žiadne iné skutočnosti, aké predložil sudcovi ŠTS v nedeľu. Prokurátor sa podľa neho snaží vyfabrikovať dôkazy, nevysporiadal sa s časťou námietok.

Nie je identifikované doteraz miesto a ani čas, kedy mal obvinený prevziať finančné prostriedky. Prokurátor ÚŠP je podľa neho v dôkaznej núdzi a fabuluje. V kauze existuje len jeden nepriamy svedok.

Neexistujú dôvody väzby, jeho klient od počiatku spolupracuje s políciou a od pondelka (6. 7.) bol vyzvaný dva razy políciou aby odovzdal veci, ktoré by mohli byť dôkazmi.

Bödöra zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v piatok (3. 7.) večer v rámci spomínanej akcie Dobytkár. Polícia vtedy informovala, že v rámci nej na celom území Slovenska NAKA vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie voči trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Na snímke obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör pred verejným zasadnutím na Najvyššom súde SR 9. júla 2020 v Bratislave. Senát Najvyššieho súdu SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ bude stíhaný väzobne alebo na slobode. Foto: TASR – Martin Baumann

Ďalší obvinený z akcie Dobytkár, exriaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír Partika, zostáva vo väzbe. Niekdajší úradník z ministerstva pôdohospodárstva Marek Kodada. bude vyšetrovaný na slobode. Rozhodol o tom v stredu (8. 7.) senát NS SR. Polícia dvojicu zadržala v apríli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 17:41 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky