pondelok, 3 augusta, 2020
20.2 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO: Bödör sa postavil pred Najvyšší súd. Takýto skutok sa nikdy nestal,...

VIDEO: Bödör sa postavil pred Najvyšší súd. Takýto skutok sa nikdy nestal, poprel prijímanie úplatkov (aktualizované)

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne alebo na slobode.

Bödör sa na štvrtkové verejné zasadnutie NS SR dostavil v sprievode svojho obhajcu Adriána Kuceka. Zasadnutie sa koná za prísnych bezpečnostných opatrení.

Súd rozhoduje o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktoré podal voči rozhodnutiu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Sudca ŠTS Michal Truban v nedeľu (5. 7.) Bödöra do väzby nevzal, na druhej strane väzobnému stíhaniu, ktoré navrhoval prokurátor, vyhovel v prípade spoluobvineného Petra Kubu.

Prokurátor žiadal pre oboch mužov väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti a aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode, prípadne inak mariť vyšetrovanie. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör popiera, že by spáchal skutok prijímania úplatkov v súvislosti s prideľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Podnikateľ bol minulý piatok (3. 7.) zaistený v rámci policajnej akcie Dobytkár a prepustený na záver víkendu.

“Takýto skutok sa nikdy nestal. Zároveň som požiadal vyšetrovateľa prostredníctvom svojho obhajcu o ďalší výsluch,” uviedol obvinený podnikateľ pred senátom Najvyššieho súdu (NS) SR.

Senát rozhoduje o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý v nedeľu (5. 7.) Norberta Bödöra do väzby nezobral.

Rozhodnutie sudcu ŠTS Michala Trubana pokladá prokurátor ÚŠP za nesprávne. Existuje podľa neho dostatočná obava v pokračovaní v trestnej činnosti zo strany obvinených.

Podľa obhajcu Adriána Kuceka sťažnosť prokurátora neobsahuje žiadne iné skutočnosti, aké predložil sudcovi ŠTS v nedeľu. Prokurátor sa podľa neho snaží vyfabrikovať dôkazy, nevysporiadal sa s časťou námietok.

Nie je identifikované doteraz miesto a ani čas, kedy mal obvinený prevziať finančné prostriedky. Prokurátor ÚŠP je podľa neho v dôkaznej núdzi a fabuluje. V kauze existuje len jeden nepriamy svedok.

Neexistujú dôvody väzby, jeho klient od počiatku spolupracuje s políciou a od pondelka (6. 7.) bol vyzvaný dva razy políciou aby odovzdal veci, ktoré by mohli byť dôkazmi.

Bödöra zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v piatok (3. 7.) večer v rámci spomínanej akcie Dobytkár. Polícia vtedy informovala, že v rámci nej na celom území Slovenska NAKA vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie voči trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Na snímke obvinený nitriansky podnikateľ Norbert Bödör pred verejným zasadnutím na Najvyššom súde SR 9. júla 2020 v Bratislave. Senát Najvyššieho súdu SR vo štvrtok popoludní začal rozhodovať o tom, či obvinený nitriansky podnikateľ bude stíhaný väzobne alebo na slobode. Foto: TASR – Martin Baumann

Ďalší obvinený z akcie Dobytkár, exriaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Ľubomír Partika, zostáva vo väzbe. Niekdajší úradník z ministerstva pôdohospodárstva Marek Kodada. bude vyšetrovaný na slobode. Rozhodol o tom v stredu (8. 7.) senát NS SR. Polícia dvojicu zadržala v apríli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Nový riaditeľ Vojenského spravodajstva stále čaká na bezpečnostnú previerku

Meno nového riaditeľa Vojenského spravodajstva (VS) zatiaľ nie je známe. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) potvrdil, že sa stále čaká na ukončenie...

Trump žiada potvrdenie trestu smrti pre útočníka z bostonského maratónu. Málokedy si niekto zaslúži trest smrti viac ako on, napísal

Americký prezident Donald Trump sa v nedeľu vyslovil za to, aby vláda opäť požadovala trest smrti pre Džochara Carnajeva, jedného z vykonávateľov...

Pri 766 testoch pribudlo v nedeľu na Slovensku desať prípadov nákazy

Na Slovensku v nedeľu (2. 8.) pribudlo desať prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 766 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2354...

Conte: Otvorenie nového mosta v Janove je “symbol nového Talianska”

Taliansky premiér Giuseppe Conte v nedeľu označil otvorenie nového mosta v meste Janov, ktorý nahradí zrútený most Morandi, za "symbol nového Talianska"....

Verejné vypočutie kandidátov na sudcu Ústavného súdu má byť 10. septembra. Tu sú kandidáti

Verejné vypočutie kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR sa má konať 10. septembra v historickej budove Národnej rady (NR) SR na...

Briti chcú zaviesť dva nové rýchlotesty, ich použitie je otázne

Britská vláda chce v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach v sieti NHS (Národná zdravotná služba) zaviesť dva nové rýchlotesty na zistenie ochorenia COVID-19,...

Venezuelská opozícia chce bojkotovať decembrové parlamentné voľby

Kandidáti 27 opozičných strán vo Venezuele budú bojkotovať parlamentné voľby, ktoré sa majú konať 6. decembra. „Dvadsaťsedem demokratických politických...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,354 +10 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,746 Infikovaných 579 Last updated: 3. augusta 2020 - 11:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky