piatok, 15 októbra, 2021
10.9 C
Bratislava
ÚvodArénaBerlín premenuje stanicu metra, ktorá obsahuje pomenovanie "Mauri"

Berlín premenuje stanicu metra, ktorá obsahuje pomenovanie “Mauri”

Berlínsky dopravný podnik (BVG) premenuje jednu zo staníc metra, ktorej názov obsahuje slovo hanlivo označujúce ľudí tmavšej pleti. Informovala o tom piatok agentúra Reuters.

Oznámenie BVG prichádza v čase, keď sa vo svete konajú demonštrácie za rasovú spravodlivosť a proti kolonializmu, ktoré vyvolalo zabitie Afroameričana Georgea Floyda belošským policajtom v americkom meste Minneapolis z 25. mája.

Podľa BVG stanica Mohrenstrasse ponesie meno neďalekej ulice Glinkastrasse, ktorá je pomenovaná po ruskom skladateľovi z 19. storočia Michailovi Ivanovičovi Glinkovi.

Slovo “mohr” je zastarané pomenovanie pre obyvateľov severnej Afriky (Mauri), no v stredoveku sa používalo aj ako všeobecné označenie ľudí s tmavšou farbou pleti. V súčasnosti vyskytuje aj v názvoch niektorých ďalších ulíc.

Stanica metra sa nachádza iba niekoľko stoviek metrov od Brandenburskej brány v samom centre Berlína. Od svojho otvorenia v roku 1908 už mala niekoľko názvov: do roku 1950 sa nazývala Kaiserhof, do roku 1986 Thälmannplatz a do roku 1991 Otto-Grotewohl-Strasse. 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 15. októbra 2021 - 20:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img