Rezervácie zatiaľ nepotvrdzujú, že by Slováci chceli dovolenkovať doma, potvrdzuje Harbuľák z asociácie hotelov a reštaurácií

0
Marek Harbuľák. Foto: TASR

Pred koronakrízou pracovalo v gastronómii a hotelierstve takmer 108 000 zamestnancov – najmä v penziónoch, menších hoteloch, reštauráciách, kaviarňach či kolibách po celom Slovensku.  V marci a apríli prišlo o prácu viac ako 10 000 zamestnancov – kuchárov a kuchárok, čašníkov, chyžných či recepčných, no podľa prieskumu Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska sa môže toto číslo vyšplhať až na 38 000 prepustených zamestnancov. Situáciu v tomto segmente považuje generálny manažér asociácie Marek Harbuľák za boj o prežitie.

Situácia v hotelierstve a gastronómii sa nezlepšuje, vidieť to aj v prehľade tlačových správ vašej asociácie, kde voláte po pomoci prakticky od začiatku koronakrízy. Minister práce sa však chváli číslami, že pomohol vyše 500 000 zamestnancom či 75 000 podnikateľom. Vy hovoríte, že vláda nereaguje, no predsa aj prevádzky vo vašom segmente mohli žiadať o pomoc na udržanie pracovných síl, prijala sa pomoc pri nájmoch, strate obratu, aj zamestnanci vo vašom odbore ostávali doma na pandemických ošetrovných alebo nemocenských táto pomoc zatiaľ nie je dostatočná?

Áno, mohli požiadať, ale nedokázali splniť podmienky. Prvou prekážkou bolo, že podnik nesmel byť v ťažkostiach. Táto podmienka sa nakoniec zrušila. Druhou, oveľa závažnejšou podmienkou je, že podnik neprepustí nasledujúce dva mesiace zamestnanca, na ktorého pomoc bude čerpať. Tento záväzok mnoho podnikateľov odradilo. Dôvodom je, že nemali finančné rezervy a nedokázali predpokladať, kedy, za akých podmienok otvoria a aké budú tržby. Skúsenosti z jednotlivých fáz otvárania, ako aj nízky dopyt potvrdili, že tieto obavy boli na mieste.

Ktorá z tých pomocí bola najlepšia pre vaše odvetvie?

Nedá sa to vyhodnotiť takto jednoznačne. Najlepšie by bolo, keby sme takúto vôbec pomoc nepotrebovali.

Gastroprevádzky sú už pár dní otvorené. Čo hovoria vaše zistenia? Zmenilo sa správanie klientov? 

Ešte je príliš skoro na nejaké hodnotenia. Je však vidieť rozdiel medzi niektorými druhmi zariadení. Možno kaviarne, cukrárne či fastfoodové koncepty v nákupných centrách majú viac klientov ako reštaurácie, ktoré sa zameriavajú na predaj „menučiek“. Vidíme aj stále slabý dopyt po rodinných oslavách.

Požadujete systémovú pomoc pre odvetvie, napríklad zníženie sadzby DPH pre gastroprevádzky alebo preplácanie príspevku na rekreáciu namiesto zamestnávateľa. Zaujímavé je, že to žiadate stále, ešte dva týždne po medializovaní zámeru zo strany politikov, že by tieto náklady preplácal štát. Znamená to, že tento prísľub je len v ústnej rovine a jeho realizácia zamrzla? Dovolenková sezóna sa už začala…

Áno, presne tak, je to, bohužiaľ, len v rovine deklarácie ani nie prísľubu. Zo skúsenosti preto hovoríme, že isté to bude, až keď to bude na papieri, schválené poslancami a zverejnené v Zbierke zákonov. Náš tlak na zavedenie týchto okamžitých opatrení sa bude v týchto dňoch stupňovať, práve z dôvodu začínajúcej dovolenkovej sezóny. Ľudia z branže potrebujú vedieť, či im štát prispeje na dovolenku, alebo nie. Mnohí sa budú rozhodovať len na základe tejto skutočnosti.

Od začiatku krízy sa sťažujete na zlú komunikáciu zo strany štátu. Zlepšilo sa to?

Čiastočne. Záujem vypočuť si názory a požiadavky prejavil podpredseda parlamentu Milan Laurenčík. Ale ani rezorty, ktoré majú v kompetencii konkrétne zákony, ani vláda, neprejavili záujem o náš sektor, ktorý je najviac postihnutý negatívnymi dôsledkami koronakrízy. 

restaurant, gastronomy, guest room
Vidíme aj stále slabý dopyt po rodinných oslavách, konštatuje Marek Harbuľák. Foto: Pixabay

Dá sa vyjadriť, ako sa pohybujú tržby u tých, ktorí otvorili, v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom?

Sú len zlomkom toho, čo mali v rovnakom období minulého roka. Ak máte o 60 percent menej hostí ako pred rokom, je to zhruba rovnaký pokles v tržbách. Mnohé ubytovacie zariadenia ešte stále neotvorili, pretože nemajú dostatočný dopyt na to, aby nezvyšovali svoju ekonomickú stratu.

Rýchlu pomoc odvetviu cestovného ruchu rôznymi masívnymi opatreniami poskytlo väčšina krajín EÚ, napríklad nižšou sadzbou DPH na stravovacie služby, v susednom Rakúsku dokonca rapídne znížili sadzbu DPH na päť percent pre služby cestovného ruchu. Aká by mala byť tá DPH podľa vás? Slovenská asociácia akvaparkov, kúpalísk a plavární žiada zníženie DPH na 10 percent pre zakúpenie vstupného na kúpaliská a do akvaparkov či zníženie DPH na 10 % na všetky služby stravovania, aké sú vaše predstavy?

Viackrát sme deklarovali, že je potrebné zníženie základnej sadzby na polovicu. Ak by to bolo viac, bude to znamenať výraznejšiu pomoc, ktorú neodmietneme.

Podľa medializovaných informácií ministerstvo zvažuje možnosti zníženia daní, napríklad aby sme sa pri zdaňovaní právnických osôb vrátili k jednotnej sadzbe 19 percent. Nie je to zníženie o polovicu, ako by ste chceli, čiže bola by takáto pomoc dostatočná? Je lepšie zníženie DPH alebo dane z príjmu?

Čo bude na konci roka, tým sa mnohí z nás nezaoberajú. Dôležitejšia je pre nás každodenné práca a prežitie. S daňou z príjmu tak, ako je nastavená v súčasnosti, nemáme problém, oveľa väčšie ťažkosti nám spôsobuje práve vysoká sadzba DPH, ktorá z vreciek podnikateľov v cestovnom ruchu vyťahuje neprimerane veľa peňazí a rovnako tak odvodové zaťaženie. Hotelierstvo je samostatná kapitola.

Aké dôsledky koronakrízy očakávate v oblasti hotelierstva, nielen čo sa týka zníženia počtu prenocovaní na Slovensku? Máte odhady, koľko prevádzkovateľov zariadení krízu jednoducho neprežije?

Ponuka ubytovacích zariadení podľa vyjadrení niektorých portálov výrazne stúpla. Aj to indikuje, v akej ťažkej situácií sa mnohé podniky nachádzajú. Netrúfam si povedať presné percento, ale bude určite dvojciferné.

Podľa prieskumov Slováci dovolenkovať doma chcú, podľa Harbuľáka je realita iná. Foto archív: Historické hotely Slovenska

Dá sa hovoriť aj o regiónoch, ktoré budú viac postihnuté ako tie iné?

Veľká časť Slovenska a hlavne regióny mimo hlavných stredísk cestovného ruchu budú pociťovať dôsledky tejto krízy.

Dosah krízy pocítia viac majitelia gastroprevádzok alebo hotelieri?

Všetci sú na tom rovnako zle, ale v gastronómii sú marže nižšie ako v hotelierstve. Dostať sa z dlhov bude o niečo ťažšie pre malé gastroprevádzky.

S akými očakávaniami sa pozeráte na novú dovolenkovú sezónu? Plány Slovákov tráviť dovolenku prevažne na Slovensku môžu pomôcť?

Plány a prieskumy sú jedná vec, rezervácie a absolvované pobyty druhá. Skutočnosť je však momentálne taká, že výstupy z prieskumov, ktoré hovoria, že viac Slovákov sa rozhoduje tráviť dovolenku na Slovensku, sa bohužiaľ ešte nepretavili do skutočných rezervácií.  V každom prípade budeme veľmi radi, ak Slováci strávia aspoň časť svojej dovolenky aj u nás doma, na Slovensku.   

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu