sobota, 8 augusta, 2020
32.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Pred 70 rokmi začala vysielať legenda: Rádio Slobodná Európa

Pred 70 rokmi začala vysielať legenda: Rádio Slobodná Európa

Rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa (Radio Free Europe, RFE) bola počas studenej vojny dôležitým prostriedkom, ktorý prinášal obyvateľom východnej Európy necenzurované informácie, prinášal nádych slobody. Práve preto sa stala od začiatku jedným z najväčších nepriateľov komunistického režimu. V sobotu 4. júla uplynie 70 rokov odvtedy, čo sa uskutočnilo prvé, skúšobné vysielanie Rádia Slobodná Európa.

V čase zostrujúcich sa medzinárodných vzťahov po druhej svetovej vojne sa vláda USA rozhodla zriadiť rozhlasovú stanicu. Vysielať mala pre obyvateľov východnej Európy, ktorí sa ocitli v sfére sovietskeho vplyvu.

Národný výbor pre Slobodnú Európu (National Committee for Free Europe – NCFE), ktorý si vytýčil cieľ získať finančné prostriedky a zorganizovať štáb pracovníkov novej rozhlasovej stanice, vznikol 1. júna 1949. Veľká celonárodná propagačná a zbierková kampaň sa začala v januári 1950. Na jej čele boli mnohé verejne známe osobnosti, medzi nimi aj budúci americký prezident Ronald Reagan. Na podporu stanice Rádio Slobodná Európa prispelo finančne 16 miliónov obyvateľov Spojených štátov.

Jiří Schneedörfler vo svojej práci Rádio Slobodná Európa: Vznik stanice a počiatky československej redakcie však pripomenul, že “pravda o financovaní prevádzky rozhlasovej stanice z tajných fondov CIA začala presakovať začiatkom 60. rokov, čo vyvolalo ostré verejné diskusie o nevhodnosti takéhoto konania; k definitívnemu odlúčeniu od príjmov zo strany CIA došlo v roku 1972”.

Rozhlasová stanica mala dve sídla – v New Yorku, kde sa nachádzalo riaditeľstvo celej RFE, a v Mníchove, kde bol hlavný štáb vysielania, s tým, že Mníchov bol až do zlúčenia v roku 1976 podriadený New Yorku.

Prvým riaditeľom československej redakcie rozhlasovej stanice sa stal známy český novinár Ferdinand Peroutka, ktorý prežil celú vojnu v koncentračnom tábore Buchenwald, a programovým riaditeľom v Mníchove bol Pavel Tigrid, ktorý pôsobil počas druhej svetovej vojny v londýnskej BBC.

Termín skúšobného vysielania sa niekoľkokrát posunul, až sa stanovil na deň amerického štátneho sviatku, Dňa nezávislosti, 4. júla 1950. Vysielanie zabezpečoval mobilný krátkovlnný vysielač Barbara, umiestnený na nákladnom aute, ktoré sa pohybovalo neďaleko československých hraníc.

Išlo o zlomový bod v histórii RFE, pretože o desať dní neskôr, 14. júla, sa ozvala ako druhá rumunská relácia. Dňa 4. augusta 1950 sa začalo experimentálne vysielanie v maďarčine i v poľštine a 11. augusta 1950 aj v bulharčine.  

Oficiálne vysielanie pre poslucháčov v Československu začala stanica Rádio Slobodná Európa z Mníchova 1. mája 1951. V éteri zazneli tieto slová v češtine: „Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Svobodná Evropa.”

Komunisti sa snažili vysielanie RFE od začiatku rušiť – typickému zvuku rušičiek sa hovorilo “moskovské boogie”. Ani tieto snahy však nedokázali odradiť tisíce ľudí od počúvania.

Ferdinand Peroutka, ktorý stál od roku 1951 až do roku 1961 na čele československej redakcie, v deň začatia vysielania slovenským a českým poslucháčom odkázal: „Budeme vydávať časopis a budeme ho posielať vzduchom… Po dnešnom dni vám nikto nemôže nahovoriť, že vaša otázka nie je otázkou svetovou. Z vôle a príspevkov 16 miliónov amerických občanov bola vybudovaná táto rozhlasová stanica. Tu národ podáva ruku národu. Tu sa svetová demokracia stavia za svojich bojovníkov v prvej línii… Ale vy sami, nie my tu, rozhodnete, ako usporiadať veci u nás doma, keď už bude len zlou spomienkou všetko to, čo sa dnes deje.”

V roku 1993 sa československá redakcia rozdelila na slovenskú a českú. V tom istom roku sa vytvorila aj slovenská redakcia v Bratislave. Vysielanie pre Česko a Slovensko sa definitívne skončilo po 51 rokoch, 30. septembra 2002.

V roku 1995 sa ústredie rozhlasovej stanice RFE/RL (Radio Free Europe/Radio Liberty) presťahovalo z Mníchova do Prahy. V súčasnosti vysiela v 28 jazykoch do 21 krajín vrátane Ruska, Iránu a Afganistanu, pričom jeho tvorcovia pripravia týždenne okolo 1100 hodín rozhlasového programu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Na juhu Poľska zadržali kamión s nelegálnymi migrantmi

Poľská pohraničná stráž zadržala v noci na sobotu v dedine Kobiór na juhu krajiny kamión vezúci 34 nelegálnych migrantov. Migrantov, pochádzajúcich zrejme...

Kiska definitívne skončil v politike, uviedol to po sneme strany

Exprezident a bývalý predseda strany Za ľudí Andrej Kiska "dnešným dňom" v politike končí. Uviedol to na tlačovej konferencii v rámci sobotňajšieho snemu...

VIDEO Za ľudí má novú líderku. Na sneme sa ňou stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. V sobotu ju na sneme...

Kollár zareaguje na 240 000 od Tiposu pre jeho rádio v pondelok

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) sa k reklamnej zmluve medzi firmou Tipos a Fun rádiom vyjadrí komplexne až v pondelok (10. 8.)....

Z.Kostoľany: Požiar v domove dôchodcov vyšetrujú ako prečin všeobecného ohrozenia

Policajný vyšetrovateľ začal v súvislosti so sobotňajším požiarom v domove dôchodcov v Zemianskych Kostoľanoch v okrese Prievidza trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Požiar si...

Kauza výpovede policajtovi, spisovateľovi Dánovi pokračuje. Ozval sa exminister Kaliňák: Mikulec, mal si kopnúť radšej do mňa

Ministerstvo vnútra dalo výpoveď  policajtovi, ktorého verejnosť pozná pod pseudonymom ako spisovateľa Dominika Dána. Na ministerstve ho zamestnal bývalý minister Robert Kaliňák. Podľa...

Po výbuchoch v Bejrúte pátrajú po 60 nezvestných, stav 120 zranených je kritický

Po mohutných explóziách, ktoré v utorok otriasli prístavom v Bejrúte, je stále nezvestných viac ako 60 ľudí. Informovalo o tom v sobotu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,566 +43 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,861 Infikovaných 674 Last updated: 8. augusta 2020 - 16:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky