streda, 2 decembra, 2020
-2.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Novým šéfom súdnej rady sa stal Ján Mazák

Novým šéfom súdnej rady sa stal Ján Mazák

Novým predsedom Súdnej rady SR sa stal bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák. Súdna rada ho zvolila v pondelok na svojom zasadnutí. Za jeho zvolenie hlasovalo 13 členov zo 16 prítomných.

Mazák vo funkcii vystriedal Lenku Praženkovú, ktorá z pozície odstúpila. Navrhli ho nominanti zo všetkých zložiek moci, teda členovia súdnej rady volení sudcami, parlamentom a vymenovaní vládou a prezidentkou. Pod návrh sa podpísali Elena Berthotyová, Alena Svetlovská, Juraj Kliment a Miloš Kolek. Mazák bol v minulosti okrem iného predsedom Ústavného súdu SR, radil aj niekdajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

predseda Súdnej rady SR Ján Mazák počas 9. zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 29. júna 2020 (Foto: TASR)

Mazák pôsobil zároveň ako vysokoškolský pedagóg na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, kde habilitoval v roku 1999 a získal titul docent občianskeho práva. V roku 2004 ho vymenovali za mimoriadneho profesora európskeho a o tri roky neskôr za profesora občianskeho práva. Súčasne pôsobil v rokoch 1993 až 1998 aj ako advokát.
V roku 1998 sa stal štátnym tajomníkom Ministerstva spravodlivosti SR a podpredsedom Legislatívnej rady vlády SR. Tieto posty zastával do roku 2000.
Mazák vykonával od 22. januára 2000 do 30. septembra 2006 funkciu predsedu Ústavného súdu SR.
Od 7. októbra 2006 do 7. októbra 2012 bol generálnym advokátom na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu.
Koncom mája 2014 ho novozvolený prezident Andrej Kiska predstavil ako jedného zo svojich poradcov a koncom januára 2015 zvolila Súdna rada Mazáka za kandidáta na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
Poslanci Národnej rady SR 23. apríla 2020 zvolili Mazáka za člena Súdnej rady.
V súčasnosti pôsobí aj ako profesor na Ústave medzinárodného práva a európskeho práva na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Je autorom viacerých monografií a mnohých vedeckých prác i odborných článkov, ktoré publikovali doma i v zahraničí. Okrem iného je autorom prvej slovenskej učebnice občianskeho procesného práva.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva,...

Rakúsko predlžuje lockdown do 6. januára. Niektoré opatrenia však uvoľní

Rakúska vláda v stredu oznámila, že hotely a reštaurácie v krajine zostanú zatvorené do 6. januára. Toto opatrenie má zabrániť tomu, aby...

Premiér: Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na Generálneho prokurátora

Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol po rokovaní vlády. Mená favoritov neuviedol,...

Nemecko: Útočník z Trieru zostane vo vyšetrovacej väzbe

Muž, ktorý v utorok vrážal autom do ľudí v centre nemeckého mesta Trier, zostane vo vyšetrovacej väzbe. Oznámil to v stredu hovorca...

Pčolinský: Pokles preferencií? Nesledujeme to

Nesledujeme to, neanalyzujeme to. Aj tak rozhodnú voliči vo voľbách, hodnotí posledný pokles preferencií hnutia Sme rodina jeho podpredseda Peter Pčolinský.

Matovič: V pondelok sa možno otvoria niektoré školy. Beriem to do vlastných rúk

Na Slovensku sa možno v pondelok (7. 12.) otvoria niektoré školy. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil premiér Igor Matovič (OĽANO) s...

Interpol: Zločinecké gangy môžu ohroziť vakcinačné kampane proti koronavírusu

Medzinárodná organizácia policajná organizácia Interpol v stredu upozornila na hrozbu, ktorú by mohli predstavovať skupiny organizovaného zločinu počas nadchádzajúcich vakcinačných kampaní proti...
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 2. decembra 2020 - 19:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky