Haulík: Kollárova diplomovka nie je kauza, voliči mu preto isto neutečú. Zaujímavejší je Fico – ak sa neprebudí, strana sa mu rozsype

1
Pavel Haulík, sociológ (Autor: TASR)

„Je to obláčik z ktorého nezaprší,” tak vníma kauzu okolo Kollárovej diplomovej práce  sociológ Pavel Haulík a dopĺňa, „voliči mu preto isto  neutečú.” Pre ParlamentnéListy.sk sme rozoberali uplynulý týždeň na politickej scéne. Kým všetci riešia Kollára, Haulíka zaujal paradoxne Robert Fico. Ak sa totiž Fico neprebudí, rozsype sa mu podľa neho strana.

Vládna koalícia má medzi sebou spor,  ktorý vyvolala diplomová práca Borisa Kollára, ktorá je podľa všetkého plagiátom podpísaným jeho menom. Premiér  Matovič síce vyhlasuje, že on nebude sudcom, ale aj politici SaS mu v prvej reakcii odporúčali odstúpenie z čela parlamentu, Za ľudí, okrem Veroniky Remišovej, žiada vyvodenie zodpovednosti. Boris Kollár napriek všetkému mieni ďalej ostať predsedom NR SR a ako povedal, nevidí dôvod sa ani ospravedlňovať. Sociálne siete sú plné reakcií ľudí, ktorí žiadajú, aby Kollár odstúpil z postu predsedu parlamentu. Váš názor na túto kauzu?  

Ja si nemyslím, že je to kauza. To, čo sa o tom bežne hovorí, je v rovine akéhosi  moralizovania. Samozrejme, sú  možné aj iné pohľady, ten podstatný je, či to môže zmeniť, alebo nezmeniť vládnu koalíciu. A z tohto pohľadu si myslím, že je to obláčik, z ktorého nezaprší. Jednak preto, že tá téma je príliš málo zaujímavá pre bežného voliča, a pre bežného voliča Borisa Kollára obzvlášť, s tým to nič neurobí. 

Prečo to s ním nič neurobí?  

Nie je to jav, ktorý by bol zvláštny v tejto spoločnosti, že diplomové práce nie sú výtvorom  študentov alebo ľudí, ktorí ich predkladajú. Celkom bežné je, že sa diplomové práce rodia iným spôsobom, než by mali. Moralizovať sa, samozrejme, dá, ale koho to ovplyvní?   Isteže, sú ľudia, ktorí sú z toho veľmi zhnusení, ale to, myslím si, že na fungovanie vládnej koalície a politiky u nás nebude mať vplyv. Boris Kollár jasne naznačil, že s tým nehodlá robiť nič viac, a že to, čo povedal, pokladá za dostatočné. No – a čo teraz? Koaličné strany, niektoré, aby si zachovali dekórum, hľadajú spôsob, ako sa toho zbaviť, ako cez to prejsť. A tam sa to aj skončí. Pršať z tohto oblaku nebude. 

Prezidentka Zuzana Čaputová sa tiež vyslovila, že predstavitelia vládnej koalície by sa mali správať tak, ako to vyžadovali od svojich oponentov. Pri príležitosti hodnotenia 100 dní vlády tiež vyhlásila, že očakávania verejnosti k zmene výkonu politiky ešte nehodnotí, že si bude treba počkať. 

Prezidentka to musí žiadať, ale z hľadiska fungovania koalície to nie je podstatné. Koalícia  má pred sebou neustále vidinu hlasovania SaS v roku 2012, takže to je také memento, ktoré ich bude brzdiť a ktoré spôsobí, že “nepodstatná  kauza” nestojí za to, aby to v zárodku zrušilo fungovanie koalície. Podstatnejšie kauzy prídu, keď bude treba riešiť vážne veci. A tie vážne veci sú vážne preto, lebo sú ťažké na riešenie a budú nepopulárne.  Kollárova diplomová práca väčšinu verejnosti neovplyvňuje. Navyše Boris Kollár dokázal,  že je zdatný komunikátor a tej svojej voličskej základni to vysvetlil dostatočne. Voliči mu preto určite utekať nebudú.

Boris Kollár podľa Haulíka dokázal, že je zdatný komunikátor a svojej voličskej základni to vysvetlil dostatočne. Voliči mu pre diplomovku vraj určite utekať nebudú. Foto: TASR

Peter Pellegrini sa v piatok vzdal členstva v Smere-SD. Inak žiadne prevratné novinky, čo sa týka tohto zoskupenia na politickej scéne za minulý týždeň veľmi neboli. Alebo postrehli ste?

Čo sa týka Petra Pellegriniho, tam sa  to vyvíja, ako som uvádzal  predtým. Samozrejme, nebude to krátky proces. Tá nová strana sa musí nejako naformátovať a ja sa stále držím  svojho  presvedčenia, že to, čo z toho Pellegrini vyprofiluje, nebude Smer 2.0,  ale bude to niečo iné. 

Pellegriniovci sa teda profilujú, uvidíme až časom, či zasa budete mať pravdu vo svojej predpovedi, ale čo zvyšok Smeru a Robert Fico? 

To sa mi v tejto chvíli zdá zaujímavejšie. Hlavne ako funguje Robert Fico? Tie rizikové body jeho ďalšieho pôsobenia sa mi zdali byť a stále sa mi zdajú byť buď jeho zdravie, alebo jeho motivácia, jeho ťah na bránku, drive. Minimálne ak zoberieme posledné dni či týždne, tak  jednoznačne sa ukazuje chýbajúci “drive”, teda také entuziastické nasadenie. Robert Fico nie je v situácii, keď by si mohol dovoliť vyčkávať a on vyčkáva. Nemal by si dovoliť  pasivitu a on je  pasívny.

Vieme to trošku spresniť? Máte na mysli trebárs chýbajúcu komunikáciu s ľuďmi v straníckych štruktúrach?  

Nemal by nekomunikovať minimálne so svojimi členmi a sympatizantmi a on nekomunikuje de facto. Respektíve, ak komunikuje, je otázka, či kanály, ktoré volí, sú  optimálne a či sa tie komunikáty dostanú k tým, komu majú byť určené.  Myslím si, že to,  čo osobitne zanedbáva, je priamy styk. Priamy styk so spolustraníkmi, a teraz nemám na mysli tých zostávajúcich pár členov poslaneckého klubu Smeru, ale so straníckymi štruktúrami. Ako keby si neuvedomil, aká je vážna situácia. Alebo akoby čakal, že sa to vyvŕbi samé,  alebo že je ešte čas na riešenie problémov. Ale myslím si, že čas, ktorý dnes  stráca, bude preňho vážnym problémom.  To platí aj pre voličov. Voliči vidia oveľa aktívnejšiu činnosť Pellegriniho jedenástky ako činnosť materského či pôvodného Smeru. Postupne si možno aj neuvedomele zvyknú na to, že toto sú tí ľudia, ktorých chcú voliť.  Bolo 100 dní novej vlády, žiadnu významnú aktivitu, posolstvo strany Smer som  nezachytil. Možno mi uniklo, ale aj to je problém. 

Pellegriniho jedenástka. “Voliči vidia oveľa aktívnejšiu činnosť Pellegriniho jedenástky ako činnosť materského, či pôvodného Smeru. Postupne si možno aj neuvedomele zvyknú na to, že toto sú tí ľudia, ktorých chcú voliť,” myslí si P. Haulík. Foto: TASR

To je ale dosť  dôležité – či je strana aktívna, alebo pasívna.  

Tu sa môže lámať chlieb. Výsledok toho štiepenia Smer a Pellegrini totiž nikdy nebol daný vopred, mohol a môže a bude sa ďalej rozvíjať podľa toho, čo do toho tí aktéri vložia. Myslím si však, že Robert Fico je schovaný, nie je ho vidieť a z jeho pohľadu je to podľa mňa obrovská chyba. 

Haulík: “Robert Fico nie je v situácii, keď by si mohol dovoliť vyčkávať a on vyčkáva. Nemal by si dovoliť pasivitu a on je pasívny.” Foto: TASR

Čím to je?

Už som kedysi ako jedno z jeho možných rizík pomenoval vyhorenie.  V istých situáciách,  aj keď človek tuší, že by mal niečo robiť, tak nemá na to. Nemá na to, nepoviem, že síl, ale nemá vnútornú motiváciu a berie to štýlom “nech  to čert uchytí”, čo ale už preháňam, samozrejme.  

Fico mal tlačovú besedu, na ktorej avizoval, že pripravuje nové modely politiky, že privedie do strany tridsiatnikov a omladí ju, chcel stabilizovať stranícke  štruktúry.  

Práve preto by mal  byť oveľa aktívnejší. Mal  by povedať, ako si predstavuje ďalšie fungovanie Smeru. On niečo naznačil. Naznačil, ale čo ďalej? Nehovorím, že už je to rozhodnuté. Ale vysiela signál, že celkom pokojne, ak sa Fico neprebudí a nezačne oveľa, oveľa viac konať a komunikovať, tak sa mu to môže rozsypať. Viete, to sa nedá robiť systémom “teraz si dám pauzu”, nie, ten vlak môže odísť a príležitosť sa už nebude opakovať.

Dosť často sa hovorí o predčasných voľbách. Tiež to tak vidíte alebo nie?

Kto by chcel predčasné voľby? Oni nespadnú len tak z neba. Mohli by byť, pokiaľ by sa napríklad radikálne zhoršila sociálno-ekonomická situácia a koalícia by to nezvládala. To neviem, či je reálne. Pri predčasných voľbách treba vidieť aj to, kto by ich mohol vyvolať a kto by ašpiroval na to, že nahradí tú zostavu, ktorá funguje v súčasnosti. Nevidím nikoho,  kto by chcel tie predčasné voľby vyvolať a nevidím ani nikoho, kto by dokázal alebo mal  ambíciu postaviť alternatívu voči súčasnej koalícii. Opozícia je dnes značne rozbitá, je bezzubá a aktuálne určite nie je schopná presvedčiť voličov, že by dokázala byť lepšou alternatívou.  

Takže ak sa vrátime na začiatok, asi nemá význam rozčuľovať sa nad Borisom Kollárom a jeho prácou. 

Ja si to myslím,  je to obláčik, z ktorého nezaprší. Viete, aj na sociálnych sieťach vidíte tých, ktorí žiadajú odstúpenie. Ale tých, ktorým je to jedno, jednoducho nevidieť.

1 komentár

  1. Uvidíme, čas ukáže. Fi_co by to mal zvládnuť. Je to pán štátnik. Myslím si, že teraz sa konečne strana očistila a bude zaujímave sledovať ako si bude teraz správať a ako bude napredovať. Fi_co by mal nasadiť Kali_ňáka ml. a Bla_hu!!! Nové mladé tváre!!! Na sociálnych sieťach im to ide. Môj názor!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu