OSN: Sýrii hrozí najväčšia hladová kríza od začiatku občianskej vojny

0
Členovia agentúry pre humanitárnu pomoc dezinfikujú nemocnicu Ibn Sina v sýrskom Idlibe. (Foto:TASR/AP)

Sýrii hrozí najväčšia hladová kríza od začiatku občianskej vojny pred deviatimi rokmi. Až 9,3 milióna Sýrčanov žije pod hranicou chudoby a trpí podvýživou, uviedol v piatok na darcovskej konferencii v Damasku Svetový potravinový program OSN (WFP).

Len za posledných šesť mesiacov sa počet ľudí trpiacich hladom v krajine zvýšil o približne 1,4 milióna. Dôvodom je podľa WFP najmä zvýšenie cien potravín. Ceny sa totiž za menej než rok zvýšili o 200 percent a momentálne sú také vysoké aké neboli od začiatku občianskej vojny v roku 2011. Vplyv na to mal aj negatívny vývoj pre Sýriu dôležitého libanonského hospodárstva a obmedzenia súvisiace s koronavírusovou pandémiou, vysvetľuje denník Kurier.
Hladová kríza zasiahla najmä rodiny, ktoré museli pristúpiť k tvrdým prostriedkom, ako napríklad k predaju svojho majetku či k zníženiu počtu chodov jedál za deň.
“Svoje úspory už minuli, často museli utekať zo svojich domovov a teraz im hrozí ešte aj klesajúce špirála chudoby a hladu,” povedala riaditeľka WFP v Sýrii Corinne Fleischerová s tým, že tieto rodiny nemajú z krízy žiadne východisko.

- Reklama -