utorok, 11 augusta, 2020
27.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Rím počas pandémie koronavírusu zaplavili elektrické skútre

Rím počas pandémie koronavírusu zaplavili elektrické skútre

 Keď sa Rím vynoril z blokád a spolu s ukončením obmedzení prišli aj teplé letné dni, ulice mesta doslova zaplavili elektrické skútre. To podnietilo debaty o mestskej hromadnej doprave v talianskej metropole.

 Minulý víkend tisíce ľudí, väčšinou mladých, kľučkovali na skútroch historickým centrom Ríma na ceste vedúcej okolo Kolosea a slávnej Piazza Venezia. Skútre sú doslova všade – zaparkované na chodníkoch, na rohoch ulíc alebo stoja len tak opustené na cestách.
Podľa niektorých Rimanov zdieľané elektrické kolobežky, ktoré sú už bežné aj v iných európskych mestách, zmiernili dopravnú záťaž v centre a najnovšie pomáhajú ľuďom vyhnúť sa hromadnej verejnej doprave v čase pandémie. Pre iných však predstavujú neregulovaný chaos.
“Rím je plný automobilov a mopedov, takže je dôležité používať tento druh dopravy pre životné prostredie,” povedal Vito, turista, ktorý pricestoval na návštevu Ríma so svojou rodinou. “Sme turisti a aby sme sa vyhli akémukoľvek kontaktu s verejnou dopravou, rozhodli sme sa vziať si skúter,” doplnil.
Európske mestá síce postupne rušia blokády, ale mnohé z nich stále ponechávajú v platnosti obmedzenia vo verejnej doprave. Konkrétne ide o sociálny dištanc, ktorý je považovaný za spôsob, ako zastaviť šírenie nového koronavírusu.
Ľudia preto hľadajú alternatívy. Predaj bicyklov strmo vzrástol a európske mestá od Paríža po Atény zavádzajú viac cyklistických trás a plánujú ekologickejšiu dopravu.
Rím ako jedno z posledných veľkých miest v Európe sprístupnil samoobslužné skútre obyvateľom a turistom. Tie sú v iných mestách už dávno a dobre zavedené. No zároveň sú aj zdrojom diskusií o výhodách a nevýhodách a tiež bezpečnosti.
Od schválenia 1. marca pôsobia v hlavnom meste Talianska štyri spoločnosti na prenájom elektrických skútrov cez mobilnú aplikáciu. Ide o dvojročnú testovaciu fázu.
Obľúbeným dopravným prostriedkom v talianskom hlavnom meste však stále zostáva auto. Rím má málo cyklistických chodníkov a často zle udržiavané cesty s výmoľmi a poškodeným asfaltom.
V minulosti sa v Ríme uskutočnilo niekoľko pokusov o propagáciu samoobslužných bicyklov, ale bez úspechu. Mnohé z nich zničili vandali alebo skončili vo vodách Tiberu.
V súčasnej testovacej fáze je v meste povolených maximálne 16.000 skútrov s obvyklými prevádzkovými pravidlami, ktoré sa týkajú rýchlostných a vekových limitov. Ich použitie v historickom centre je zatiaľ tiež obmedzené. Napríklad nie je možné nechať ich zaparkované na území Vatikánu. Ďalší problém pre jazdu na skútroch v Ríme predstavujú ulice vydláždené kockami.
Nie všetci Rimania sú spokojní so záplavou elektrických skútrov v centre mesta. Podľa talianskej tlače skútre už vyvolali protesty taxislužieb a nepáčia sa ani mnohým chodcom. Projekt je však ešte len na začiatku. Až čas ukáže, či Rimania aj v súvislosti s pandémiou nové dopravné prostriedky prijmú.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Hrubala odmieta Mazákovu kritiku. V prípade Trubana nebude Špecializovaný súd rozhodovať inak

 Všetci členovia sudcovskej rady Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sú presvedčení o tom, že v prípade nerozhodovania o možnej zaujatosti sudcu Michala Trubana...

Rezort obrany navrhuje, aby na Slovensku mohli pôsobiť štyria americkí vojaci

Ministerstvo obrany (MO) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh na vyslovenie súhlasu s prítomnosťou príslušníkov ozbrojených síl Spojených štátov amerických na...

Lavrov žiada prepustiť novinárov zadržaných počas protestov v Bielorusku

Niekoľko ruských novinárov, ktorí sa spravodajsky venovali povolebným protestným akciám v bieloruskej metropole Minsk, už niekoľko hodín nepodalo o sebe žiadne správy....

V kauze sprenevery Pachingera sa čítali listiny

V kauze sprenevery Patrika Pachingera známeho z kauzy nebankoviek sa v utorok na Okresnom súde Bratislava I čítali listinné dôkazy. Po čítaní...

Cigarety budú od februára 2021 drahšie

Cigarety od februára 2021 zdražejú a budú pod prísnejšou kontrolou. V priemere by mala cena jednej škatuľky cigariet od budúceho roka vzrásť...

Ďuriš Nicholsonová nechápe políciu: Človek ako Blaha musí niesť zodpovednosť za svoje výroky

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) považuje za nepochopiteľné, že polícia zastavila trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady (NR) SR...

Cichanovská potvrdila, že sa sama rozhodla opustiť Bielorusko

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská potvrdila, že zo svojej vlasti odišla, pričom trvá na tom, že to bolo jej vlastné rozhodnutie. Vyhlásenie...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,615 +16 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,874 Infikovaných 710 Last updated: 11. augusta 2020 - 17:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky