Mišíková: Až 99 percent právnych čakateľov bolo po nástupe Trnku prijatých protekčne. Čižnár: Odmietam to. A prečo Mišíková vtedy nič nehovorila?

0
generálny prokurátor Jaromír Čižnár a bývalá prokurátorka GP Eva Mišíková (Foto: TASR)

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár odmieta vyjadrenia advokátky a bývalej prokurátorky Evy Mišíkovej o tom, že sú výberové konania na právnych čakateľov prokuratúry zmanipulované. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

Vyjadrenie GP SR pripomína slová Mišíkovej z pondelkovej (22. 6.) debaty Denníka N, v ktorej uviedla, že bolo od nástupu Dobroslava Trnku (r. 2004, pozn.) prijatých až 99 percent právnych čakateľov protekčným spôsobom. „V tejto súvislosti treba osobitne zdôrazniť, že pani Mišíková v tom čase (až do konca roka 2013) pôsobila na GP SR v rôznych funkciách vedúcej prokurátorky, ako aj členky prokurátorskej rady a nebolo zaznamenané, že by niekedy na tieto skutočnosti poukazovala,“ informuje prokuratúra.

GP SR tiež vo vyjadrení informuje o zmenách, ku ktorým vo výberových konaniach za úradovania Jaromíra Čižnára došlo. Výberové konanie na funkciu právneho čakateľa prokuratúry usporadúva GP SR vo forme elektronického testu. Otázky do každého testu generuje z databázy otázok počítač pre jednotlivých uchádzačov a ihneď po skončení testu ich aj vyhodnotí. Súčasťou písomnej časti je odborný preklad z cudzieho jazyka, ktorý zase vyhodnocuje výberová komisia. Následne uchádzači, ktorí postúpili do ústnej časti výberového konania, absolvujú túto časť formou pohovoru pred päťčlennou komisiou. „Vzhľadom na vysoký počet uchádzačov generálny prokurátor zriadil sedem výberových komisií, z ktorých si uchádzač bezprostredne pred začatím pohovoru losuje číslo výberovej komisie. Znamená to, že uchádzač vopred nevie, ktorá komisia s ním uskutoční pohovor a rovnako komisia nevie, ktorý uchádzač jej bude pridelený,“ vysvetľuje  GP SR.

Prokuratúra okrem toho dodáva, že sa na výberových konaniach zúčastňuje aj verejnosť a média. O kvalite čakateľov svedčí podľa GP SR aj ich úspešnosť pri absolvovaní justičnej odbornej skúšky na Justičnej akadémii SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu