ĽSNS nebude iniciovať odvolávanie Kollára z postu predsedu parlamentu

0
poslanec Ondrej Ďurica ĽSNS (Foto:TASR)

Poslanci parlamentu za ĽSNS nebudú iniciovať odvolávanie predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) pre podozrenia z plagiátorstva jeho diplomovej práce. Pre TASR to uviedol hovorca strany a poslanec Ondrej Ďurica.

Opozičný poslanec Richard Raši v stredu (24. 6.) nepovedal, či bude s ďalšími odídencami so Smeru-SD žiadať o odchod Kollára z funkcie. Poukázal na to, že kauza jeho práce je obrovský škandál a očakával reakciu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).
Premiér v stredu povedal, že Kollára nebude vyzývať na odstúpenie. Svoj postup premiér zdôvodnil tým, že prioritou je pre neho fungovanie súčasnej vlády a nechce návrat “mafie” do čela štátu. Šéf parlamentu je podľa neho dostatočne svojprávny, aby vyvodil zodpovednosť v celej situácii.
Na odchod z funkcie vyzývali Kollára viacerí koaliční politici, medzi nimi poslanec Ondrej Dostál (SaS) či minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO). Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) podľa svojich slov verí, že Kollár vysvetlí dané veci a vyvodí zodpovednosť.
Predseda parlamentu odmieta, že by jeho diplomová práca bola plagiátom. Poukázal na výsledky kontroly originality práce a tiež na poznámky o použitých zdrojoch, ktoré v práci spomína. Dôvod na svoje prípadné odstúpenie z funkcie pre kauzu záverečnej práce nevidí. Zverejnené boli tiež informácie o plagiátorstve pri bakalárskej práci poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina).
Kollár a Krištúfková nie sú jediní politici, ktorí čelia podozreniam z plagiátorstva. V minulom volebnom období mal podobné problémy vtedajší predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Opozícia dala návrh na jeho odvolanie z funkcie, ale neuspela. Kollár vtedy Danka za podvod kritizoval a hovoril, že taký človek nemá čo v politike robiť. V súvislosti s touto kauzou mal parlament na stole návrhy na odoberanie titulov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu