štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaAdvokátska komora predložila ministerke novelu, ktorá umožní informovať o disciplinárkach

Advokátska komora predložila ministerke novelu, ktorá umožní informovať o disciplinárkach

Povinnosť mlčanlivosti Slovenskej advokátskej komory (SAK) v disciplinárnych konaniach by mohla byť čiastočne prelomená. Vyplýva to z novely zákona o advokácii, ktorú predsedníctvo SAK predložilo ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí). TASR o tom informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

 „Naším cieľom je umožniť transparentné informovanie v takom rozsahu, aby nedošlo k ohrozeniu advokátskeho tajomstva a dôvernosti komunikácie medzi advokátom a klientom,“ informuje SAK. Zároveň chcú však vytvoriť podmienky na objektívnejšie informovanie o výkone disciplinárnych právomocí SAK. „Zákon o advokácii nám takúto možnosť zatiaľ nedáva,“ dodáva SAK.
Advokáti chcú taktiež zmenu v procesnom predpise používanom pri disciplinárnych konaniach. Riadiť sa chcú po novom Správnym a nie Trestným poriadkom. „Používanie Správneho poriadku ako podporného predpisu pri disciplinárnych konaniach umožňuje jednoduchšie vedenie procesu ako aj jednoduchšie dokazovanie v jeho priebehu,“ vysvetľuje stanovisko SAK.
SAK zároveň informuje, že vedie disciplinárne konania voči deviatim advokátom spomínaných v Threeme Mariana Kočnera. Medzi nimi je podľa medializovaných informácií napríklad i obhajca Mariana Kočnera v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka Marek Para. Advokáti tiež pripomínajú, že SAK ani jej revízna komisia nemajú vyšetrovaciu právomoc. Za nespravodlivé tak považujú očakávania o suplovaní orgánov činných v trestnom konaní, ak podstata podozrení voči niektorým advokátom spočíva v možnom spáchaní trestných činov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 +9,425 Dnes Úmrtí 15,095 +91 Dnes Uzdravení 616,734 Infikovaných 117,140 Last updated: 9. decembra 2021 - 02:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img