pondelok, 10 augusta, 2020
20.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Paríž repatrioval zo Sýrie ďalších desať detí francúzskych džihádistov

Paríž repatrioval zo Sýrie ďalších desať detí francúzskych džihádistov

Francúzska vláda repatriovala v noci na pondelok desať detí francúzskych džihádistov, ktoré sa doteraz nachádzali v Sýrii v internačných táboroch strážených kurdskými jednotkami.

Spravodajský portál France Info s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho ministerstva zahraničných vecí informoval, že ide o desať Francúzov: maloletých, sirôt alebo detí repatriovaných z humanitárnych dôvodov, ktoré doteraz žili v táboroch na severovýchode Sýrie.
Ministerstvo neuviedlo lokalitu, do ktorej boli deti vo Francúzsku prevezené, a nespresnilo ani okolnosti, za akých odchádzali zo Sýrie. Dodalo, že repatriovaní absolvujú lekársku prehliadku a potom s nimi budú pracovať sociálne úrady.
Paríž sa vo svojom vyhlásení poďakoval úradom kurdskej autonómie v Sýrii za spoluprácu pri tejto ďalšej repatriácii a za ohľad, čo berú na “tieto osobitne zraniteľné deti”, ktorých repatriácia si vyžadovala súhlas miestnych úradov.
 Od porážky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) v marci 2019 repatriovalo Francúzsko zo Sýrie dovedna 28 maloletých osôb.
Podľa skupiny, ktorá združuje príbuzných takýchto detí vo Francúzsku, je v táboroch al-Haul a Rož na severovýchode Sýrie zadržiavaných asi 300 detí francúzskych džihádistov. Táto skupina preto pravidelne žiada francúzske orgány, aby zorganizovali repatriáciu nielen týchto detí, ale aj ich matiek.
Francúzsko však váha s repatriáciou približne 150 dospelých, mužov a žien, ktorých považuje za spolupáchateľov Islamského štátu a ktorých by podľa Paríža mali súdiť na mieste, v Sýrii.
Situácia je komplikovaná aj v prípadoch detí, ktoré nie sú sirotami, keďže vtedy sa na repatriáciu vyžaduje súhlas ich matky.
Kurdské úrady tvrdia, že zadržiavajú okolo 12.000 cudzincov: 4000 žien a 8000 detí, ktorí sú internovaní v troch táboroch v severovýchodnej Sýrii, pričom prevažná väčšina v tábore al-Haul.
Kurdi často vyzývajú krajiny, odkiaľ títo cudzinci pochádzajú, aby ich repatriovali. Tvrdia totiž, že nemajú kapacity na ich internovanie a stráženie. Spojené štáty sa k tejto výzve pridávajú, keďže sú znepokojené rizikom úteku a “rozptýlenia” džihádistov.
Denník Le Monde s odvolaním sa na Centrum pre analýzu terorizmu (CAT) pripomenul, že z internačných táborov v Sýrii ušlo najmenej 13 francúzskych džihádistov vrátane Hayat Boumeddieneovej, partnerky jedného z páchateľov útokov v Paríži z januára roku 2015.
      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Virológ Klempa: Počty infikovaných koronavírusom rastú. Skvelé zvládanie pandémie v minulosti nestačí ako záruka pre skvelú budúcnosť

„Čo bolo doteraz, je skvelé, ale nie je to zárukou, že aj ďalší priebeh bude rovnako skvelý,” odpovedal pre ParlamentnéListy.sk virológ Boris Klempa...

Niger: Ozbrojenci zabili šiestich francúzskych turistov

Ozbrojenci v Nigeri zabili v nedeľu šiestich francúzskych turistov spolu s ich vodičom a sprievodcom. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním...

EÚ: Vakcína proti koronavírusu by mohla byť dostupná do konca roku 2020

Vakcína proti novému druhu koronavírusu by mohla byť dostupná do konca roka 2020. Uviedla to eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová, ktorú v...

Nemecká vláda čelí desiatkam žalôb zo strany dodávateľov rúšok

Nemecká vláda čelí žalobám a žiadostiam o finančnú refundáciu zo strany 48 dodávateľov ochranných rúšok na tvár. Informoval o tom nedeľník Welt...

Voľby v Bielorusku vyhral Lukašenko

Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vyhral prezidentské voľby v Bielorusku. Z tzv. exit polls zrealizovaných na objednávku televízie Mir a citovaných agentúrou TASS...

Hrnko o Dankovom referende: Predčasné voľby, aby sa do parlamentu dostali progresívci a asi aj zjednotení Maďari? Toto má byť strategický zámer SNS?

Podpredseda SNS Anton Hrnko je už niekoľko týždňov najväčším kritikom Andreja Danka, lebo  nepodporuje jeho zámer opäť  kandidovať na post  predsedu strany....

SNS spustila zber podpisov pre vypísanie referenda za predčasné voľby

Mimoparlamentná SNS spustila v nedeľu zber podpisov pre vypísanie referenda za predčasné parlamentné voľby. Informuje o tom predseda strany Andrej Danko na sociálnej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,596 Úmrtí 31 Uzdravení 1,864 Infikovaných 701 Last updated: 10. augusta 2020 - 04:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky