sobota, 26 septembra, 2020
10.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Zákon o lobingu preberieme na koaličnej rade. Je dôležitý, ubezpečuje Remišová

Zákon o lobingu preberieme na koaličnej rade. Je dôležitý, ubezpečuje Remišová

Strana Za ľudí má pripravené verzie zákona o lobingu, hovoriť by o ňom mali na koaličnej rade. Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) zdôraznila, že presadenie zákona je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády (PVV) a považuje ho za dôležité protikorupčné opatrenie. Podobne to vnímajú aj strana SaS a hnutie OĽaNO.

„Vláda sa zaväzuje, že prijme funkčný zákon o lobingu, ktorý bude kombináciou zákonnej regulácie, povinného registra lobistov a kódexu. V tejto súvislosti preto budeme o konkrétnom návrhu hovoriť na koaličnej rade,” uviedla Remišová pre TASR. Zdôraznila potrebu funkčných legislatívnych ustanovení o lobingu, ktoré majú za úlohu vyvažovať legitímne záujmy rôznych skupín a verejný záujem, ktorý zastupuje štát.

Vicepremiérka podotkla, že dôležitosť prijímania protikorupčných opatrení potvrdzuje aj pre Slovensko nelichotivé hodnotenie implementácie odporúčaných opatrení Skupiny štátov proti korupcii (GRECO). Vyplýva z neho, že miera ich implementácie na Slovensku dosiahla zhruba 60 percent.

„V presadzovaní protikorupčných opatrení preto budeme aktívne pokračovať, aktuálne sa zaoberáme otázkou funkčných majetkových priznaní,” deklarovala Remišová.

Predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská dodala, že prijatie zákona o lobingu je jednou z priorít strany.

„Máme pripravené viaceré verzie a pevne verím, že sa s našimi koaličnými partnermi v krátkom čase dohodneme,” uviedla pre TASR.

Návrh zákona o lobingu si vyžaduje podľa slov šéfky klubu SaS Anny Zemanovej nie len diskusiu v koalícii, ale naprieč spoločnosťou.

„Diskusie sa rozbiehajú a verím, že návrh zákona bude čoskoro známy,” skonštatovala pre TASR s tým, že určite bude predložený na schválenie vo vláde i v parlamente.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš doplnil, že plánujú prijať funkčný zákon o lobingu, keďže je to aj súčasťou PVV. Vláda podľa jeho slov zavedie osobitný register pre lobistov s údajmi o tom, v ktorých veciach plánujú vykonávať lobing, aj s informáciami o ich klientoch, nákladoch a odmene za činnosť lobistu.

„Vláda prijme opatrenia na riešenie konfliktu záujmov a tzv. revolving door praktík, ktoré predstavujú riziko pre spravodlivosť a nestrannosť pri rozhodovaní,” dodal.

Remišová avizovala prípravu návrhu už vlani v lete s tým, že ho zrejme predloží až po parlamentných voľbách. Priblížila vtedy, že zákon má docieliť, aby poslanci slúžili výlučne verejnému záujmu a mal by zabrániť presadzovaniu záujmov oligarchov. Ako avizovala, jeho súčasťou by malo byť aj povinné zverejňovanie údajov o lobistoch či firmách, ktoré zastupujú, či zverejnenie záujmov, ktoré presadzujú.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Ukrajina: Haváriu vojenského lietadla prežili iba dvaja ľudia a 25 osôb zahynulo

Iba dvaja ľudia prežili a 25 osôb zahynulo, keď sa v piatok večer na východe Ukrajiny zrútilo vojenské lietadlo typu Antonov An-26....

Premiér Matovič: 360… 419… 552 Preberám vedenie boja voči Covid-19 do vlastných rúk

Situácia okolo pandémie nového koronavírusu na Slovensku je mimoriadne vážna. Tvrdí to premiér Igor Matovič (OĽANO) na sociálnej sieti s tým, že...

COVID-19 má 44. obeť, počet úmrtí v 2. vlne vzrástol oproti prvej o 125 %

Doteraz posledné, v poradí 44. úmrtie súvisiace s infekciou nového koronavírusu sa týkalo 67-ročnej pacientky, ktorá bola hospitalizovaná vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec. "Skonala...

Maďarsko: Počet nakazených naďalej stúpa, pribudlo 950 prípadov a 12 ľudí zomrelo

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 950 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 12 úmrtí spojených s ochorením COVID-19, informovala...

Koronavírus naďalej láme rekordy: Pribudlo 552 infikovaných a jedna mŕtva

Na Slovensku v piatok (25. 9.) pribudlo 552 infikovaných novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 8600. Laboratóriá otestovali 6483 vzoriek....

Japonský premiér Suga vyjadril ochotu stretnúť sa s vodcom KĽDR

Japonský premiér Jošihide Suga vyjadril ochotu stretnúť sa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom bez podmienok. Suga to povedal v rámci svojho prvého...

Austrálsky premiér Morrison: Svet musí poznať pôvod ochorenia COVID-19

Štáty sveta musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby zistili pôvod ochorenia COVID-19, vyhlásil v piatok na virtuálnom 75. zasadnutí...
Slovensko
Pozitívne vzorky 8,600 +552 Dnes Úmrtí 44 +3 Dnes Uzdravení 4,098 Infikovaných 4,458 Last updated: 26. septembra 2020 - 12:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky