V Španielsku sa končí núdzový stav, premiér vyzýva na dodržiavanie hygieny

0
Španielsky premiér Pedro Sánchez s ochranným rúškom na zabránenie šíreniu nového koronavírusu počas zasadnutia španielskeho parlamentu (Autor: TASR)

Španielsky premiér Pedro Sánchez obyvateľov krajiny v sobotu vyzval, aby aj po ukončení núdzového stavu pokračovali v dodržiavaní hygienických opatrení, informovala agentúra DPA. Platnosť núdzového stavu v krajine končí v nedeľu 21. júna.

„Vírus sa môže vrátiť a môžeme čeliť druhej vlne nákazy,” povedal premiér v televíznom prejave. „Musíme pozorne dodržiavať nariadenia v oblasti zdravia a hygieny,” dodal.

Premiér ľuďom, zdravotníckym pracovníkom, polícii a ďalším kľúčovým pracovníkov poďakoval za ich úsilie počas obdobia pandémie.

Sánchez takisto vyzval opozičné strany, predovšetkým pravicovú Ľudovú stranu (PP), aby “postupovali jednotne”  najmä teraz, keď Európska únia začína proces hospodárskej obnovy.

Španielska vláda núdzový stav, ktorý zahŕňal prísne obmedzenie pohybu, zaviedla  14. marca. Poslanci španielskeho parlamentu začiatkom júna odhlasovali ďalšie, už posledné predĺženie núdzového stavu, ktorý bude platiť do 21. júna.

Španielsko je v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 jednou z najviac postihnutých krajín na svete, pripomína DPA. V spojitosti s ochorením COVID-19 v krajine zomrelo 28.322 osôb, uvádza na svojej webovej stránke denník El Mundo. Za posledných 24 hodín v Španielsku podľa El Munda zaznamenali sedem nových úmrtí a 134 nových prípadov nákazy.

- Reklama -