streda, 2 decembra, 2020
-2.6 C
Bratislava
Úvod Aréna "Vyberanie hrozienok" je pre EÚ neprijateľné, odkazujú Británii europoslanci

“Vyberanie hrozienok” je pre EÚ neprijateľné, odkazujú Británii europoslanci

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok – deň pred videosummitom EÚ –upozornili lídrov členských krajín, že nepodporia dohodu o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom za každú cenu.

Europoslanci vyjadrili podporu hlavnému vyjednávačovi EÚ Michelovi Barnierovi a britský prístup, ktorý opísali ako “vyberanie hrozienok z koláča” označili za neprijateľný.

Zákonodarcovia v nelegislatívnom uznesení upozornili, že rozdiely v postojoch EÚ a Británie sú aj po štyroch kolách rokovaní výrazné, pričom na dosiahnutie dohody už nezostáva veľa času.

Poslanci skritizovali prístup britskej vlády, ktorá nemieni rokovať o iných oblastiach ako o tých, ktoré sú v záujme Spojeného kráľovstva a zároveň si chce udržať prístup na jednotný trh EÚ aj po brexite.

Za nevyhnutné označili europoslanci dôsledné uplatňovanie protokolu o Írsku a Severnom Írsku a dohody o brexite vrátane ochrany záujmov občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Európskej únii.

Súhlas EP s akoukoľvek budúcou obchodnou dohodou s Londýnom je podľa uznesenia podmienený súhlasom britskej vlády s rovnakými podmienkami. To sa týka spoločných pravidiel a noriem napríklad v oblasti ochrany životného prostredia, pracovných noriem a štátnej pomoci, ako aj uzatvorením uspokojivej dohody o rybolove.

Predseda Výboru EP pre zahraničné veci, nemecký europoslanec David McAllister, v tejto súvislosti ocenil, že Brusel a Londýn prejavili ochotu pokračovať v týchto rokovaniach už v júli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva,...

Rakúsko predlžuje lockdown do 6. januára. Niektoré opatrenia však uvoľní

Rakúska vláda v stredu oznámila, že hotely a reštaurácie v krajine zostanú zatvorené do 6. januára. Toto opatrenie má zabrániť tomu, aby...

Premiér: Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na Generálneho prokurátora

Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol po rokovaní vlády. Mená favoritov neuviedol,...

Nemecko: Útočník z Trieru zostane vo vyšetrovacej väzbe

Muž, ktorý v utorok vrážal autom do ľudí v centre nemeckého mesta Trier, zostane vo vyšetrovacej väzbe. Oznámil to v stredu hovorca...

Pčolinský: Pokles preferencií? Nesledujeme to

Nesledujeme to, neanalyzujeme to. Aj tak rozhodnú voliči vo voľbách, hodnotí posledný pokles preferencií hnutia Sme rodina jeho podpredseda Peter Pčolinský.

Matovič: V pondelok sa možno otvoria niektoré školy. Beriem to do vlastných rúk

Na Slovensku sa možno v pondelok (7. 12.) otvoria niektoré školy. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil premiér Igor Matovič (OĽANO) s...

Interpol: Zločinecké gangy môžu ohroziť vakcinačné kampane proti koronavírusu

Medzinárodná organizácia policajná organizácia Interpol v stredu upozornila na hrozbu, ktorú by mohli predstavovať skupiny organizovaného zločinu počas nadchádzajúcich vakcinačných kampaní proti...
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 2. decembra 2020 - 19:11 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky