štvrtok, 4 marca, 2021
11.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Dvojica Klouček - Ďurská zadržaná v kauze Lesy SR bude právoplatne stíhaná...

Dvojica Klouček – Ďurská zadržaná v kauze Lesy SR bude právoplatne stíhaná väzobne

Bývalý obchodný riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tomáš Klouček a konateľka firmy obchodujúcej s drevom Lucia Ďurská budú právoplatne stíhaní väzobne. Rozhodol o tom uznesením Najvyšší súd (NS) SR. Potvrdil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zo 4. júna. Informovala o tom Alexandra Važanová z referátu pre komunikáciu s verejnosťou NS SR.

 “NS SR uznesením z 15. júna zamietol ako nedôvodné sťažnosti tak prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý žiadal aj dôvod útekovej väzby, ako aj obvinených Tomáša K. a Lucie Ď., trestne stíhaných pre korupčnú trestnú činnosť a legalizáciu príjmu z trestnej činnosti v súvislosti so spoločnosťou Lesy SR, štátny podnik,” priblížila Važanová.
Ako dodala, sťažnosti boli podané proti uzneseniu ŠTS, ktorým boli obvinení vzatí do väzby z dôvodu možného ovplyvňovania svedkov. “NS SR zistil, že rozhodnutie ŠTS je v súlade so zákonom a u obidvoch obvinených bol správne konštatovaný dôvod kolúznej väzby. Teda existencia dôvodnej obavy, že by na slobode marili objasňovanie skutočností závažných pre trestné stíhanie,” povedala Važanová.
Sudca pre prípravné konanie ŠTS v Banskej Bystrici 4. júna rozhodol o väzobnom stíhaní dvojice. Súd rozhodol, že väzbu u obvinených nenahradí dohľadom probačného a mediačného úradníka a písomný sľub obvinených neprijal.
Vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie voči dvojici v súvislosti so súťažou vyhlásenou verejným obstarávateľom, štátnym podnikom Lesy SR. Výška poskytnutého úplatku mala dosiahnuť hranicu minimálne 147.253 eur.
Obvinený Klouček si po dohode s Ďurskou mal vypýtať úplatok vo forme finančnej hotovosti za to, že so súkromnou spoločnosťou, ktorá bola víťazom verejnej súťaže vyhlásenej verejným obstarávateľom Lesy SR, podpíše rámcové dohody. Hodnota úplatku mala predstavovať výšku 13 percent z mesačnej fakturácie. Časť úplatkov bola poskytnutá v hotovosti a ďalšia legalizovaná formou fiktívnych faktúr za poradenskú a inú činnosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 317,159 +2,800 Dnes Úmrtí 7,560 +71 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 54,299 Last updated: 4. marca 2021 - 14:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky