pondelok, 27 septembra, 2021
16.2 C
Bratislava
ÚvodArénaVon der Leyenová v EP: Musíme hovoriť o rasizme. A musíme konať

Von der Leyenová v EP: Musíme hovoriť o rasizme. A musíme konať

Krajiny Európskej únie musia čeliť realite v podobe rasizmu a diskriminácie a hovoriť o tomto jave otvorene a úprimne. Uviedla to v stredu v Bruseli predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová na úvod júnového miniplenárneho zasadania Európskeho parlamentu (EP).

Šéfka exekutívy EÚ vystúpila v rámci rozpravy o protestoch proti rasizmu, ktoré sa konajú v rôznych častiach sveta po smrti Afroameričana Georgea Floyda pri neprimeranom zásahu belošských policajtov.

Podľa von der Leyenovej bojovať treba hlavne proti viditeľnému rasizmu a diskriminácii. V rámci inštitúcií EÚ nie je boj proti rasizmu téma pre jediného eurokomisára a ako šéfka Európskej komisie sa chce dostať k podstate tejto problematiky. Aj preto na budúci týždeň v stredu v kolégiu komisárov iniciuje štruktúrovanú diskusiu o rasizme.

Von der Leyenová zároveň naznačila, že “rozmanitosť našej spoločnosti” sa dostatočne neodráža ani v zložení europarlamentu, kolégia komisárov či medzi zamestnancami Európskej komisie.

„A preto hovorím: Musíme hovoriť o rasizme. A musíme konať. Vždy je možné zmeniť smer, ak existuje vôľa tak urobiť. O rasizme musíme hovoriť otvorene,” povedala von der Leyenová.

Dobrou správou je, že tieto diskusie nezačínajú od nuly, lebo diskriminácia na základe rasy a etnického pôvodu je zakázaná na najvyššej možnej právnej úrovni – v zmluvách o fungovaní EÚ a v Charte základných ľudských práv. Existuje aj séria celoeurópskych zákonov proti rasizmu, etnickej diskriminácii, xenofóbii a prejavom nenávisti. To však nestačí a členské štáty EÚ sa musia snažiť viac a lepšie využívať nástroje spolupráce.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 +121 Dnes Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 27. septembra 2021 - 15:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -