Turecká armáda sa pustila do “zneutralizovania” Kurdov

0
Konvoj tureckých armádnych vozidiel Foto: TASR

Turecko v stredu ráno oznámilo, že spustilo cezhraničnú pozemnú operáciu voči kurdským militantom v severnom Iraku. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa ministerstva obrany v Ankare boli v severoirackom regióne Haftanin vysadené oddiely tureckej armády, ktoré zo vzduchu podporujú útočné vrtuľníky, ako aj ozbrojené a neozbrojené drony.

Protiteroristickej operácii s označením Claw-Tiger predchádzala intenzívna delostrelecká príprava. Cieľom operácie je “zneutralizovať” bojovníkov zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a “ďalšie teroristické elementy” ohrozujúce bezpečnosť obyvateľov a hraníc Turecka.

Ministerstvo nekonkretizovalo, koľko tureckých vojakov sa na operácii podieľa. Vojenský zásah bol podľa neho reakciou na zintenzívňujúce sa zastrašovanie a útoky na turecké stanovištia a základne v pohraničnej oblasti.

Operácia zatiaľ prebieha úspešne a podľa plánu, uviedlo turecké ministerstvo. Iracké úrady ani predstavitelia irackého Kurdistanu sa k tureckému postupu bezprostredne nevyjadrili.

Už 15. júna Ankara spustila vo viacerých severoirackých regiónoch leteckú operáciu, v rámci ktorej podnikla nálety na vyše 80 povstaleckých cieľov.

Turecko pravidelne podniká letecké údery a pozemné operácie proti kurdským separatistom, ktorí majú základne v hornatých oblastiach severného Iraku.