Analytik Žitný o kauze NASES: Niekto bol veľmi horlivý, veciam nerozumel a narobil kopec rachotu

3
Milan Žitný (Autor: Milan Žitný)

Bývalý premiér Peter Pellegrini zaútočil spolu s bývalým vicepremiérom pre investície a informatizáciu Richardom Rašim na aktuálnu vicepremiérku Veroniku Remišovú.  Podľa nich svojim informovaním o kauze NASES ohrozila strategickú bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom premiér Matovič.  Remišová reagovala, že politikom tečie do topánok.

Pripomeňme si, čo tvrdila pri zásahu NAKA vicepremiérka Remišová a čo škandál odštartovalo: „Na úrade podpredsedu vlády,  vo vládnej sieti Govnet zostali po bývalej vláde nainštalované zariadenia, ktoré dnes skúma polícia a zisťuje, komu patria a čo tieto zariadenia robili.”

Vzniklo teda vážne podozrenie, že vládna sieť bola odpočúvaná a všetky dáta sa dostávali k tretej strane. Sledované mohli byť telefonáty aj elektronická pošta. To by bol škandál. Premiér Igor Matovič na to  reagoval: „Vedel som o tej situácii, ale bol som ticho. Niekomu príliš zachutila moc a chcel sa dostať k informáciám, ku ktorým nemal absolútne žiadne právo sa dostať.”

Najnovšie, v utorok 16. júna vystúpil expremiér Pellegrini, a čo sa týka zariadení uviedol, že v roku 2019 sa odohral hackerský útok na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý vtedy konzultoval aj s francúzskym prezidentom Macronom. Ten mu mal vtedy prisľúbiť súčinnosť francúzskych spravodajských služieb a zároveň Pellegrini zaviazal bezpečnostné zložky vrátane vojenského spravodajstva, aby urobili všetko potrebné na zabezpečenie bezpečnosti Govnetu. Vzhľadom na utajované skutočnosti viac nepovedal. 

Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková cez facebook reagovala: „Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu si pletie pojmy s dojmami. Najskôr si myslela, že odhalila slovenský Watergate. Bez preverenia informácií a hlavne so škodoradosťou sa podelila aj s médiami o utajované skutočnosti. Neuvedomila si však, že tým ohrozila bezpečnosť štátu… Obávam sa, že hrozbou pre Slovensko už nie je COVID-19, ale Veronika Remišová, ktorá svojou nerozvážnosťou môže spôsobiť väčšie škody ako samotný vírus…”

ParlamentnéListy.sk oslovili bezpečnostného analytika Milana Žitného s otázkou, či si vieme túto kauzu podrobne rozobrať. O čo ide? Ako tomu má verejnosť rozumieť?

Pre verejnosť je to nepríjemná záležitosť, pretože v tejto oblasti existujú akési pravidlá, utajované skutočnosti, takže ťažko je to vysvetľovať nahlas, otvorene a na plné ústa. Jednoducho to nejde.

Ďalšia vec – celú túto udalosť možno označiť ako za búrku kdesi, kde sa vlastne nič nestalo. A tým pádom, keď už aj tí, ktorí tú búrku vyvolali, pochopili, že ide o isté nedorozumenie, hlavne z ich strany o nedopatrenie, no tak sa snažia z toho nejako vycúvať. Lenže ono sa z toho veľmi vycúvať bez straty kvetinky nedá. Jednoducho, je to oblasť, ktorej málokto rozumie, pretože to patrí do oblasti utajovaných skutočností a už len to, že musela  dobehnúť zahraničná servisná spoločnosť, je dosť nepríjemné a vyvoláva to isté otázniky nad kompetenciou nových predstaviteľov vlády v tejto oblasti. Pretože o nich tam v prvom rade ide.

Kompetencie tu vyvolávajú priam megaotázniky.

Je to každopádne veľmi nepríjemná záležitosť, ku ktorej nemalo dôjsť. Ale niekto bol veľmi horlivý, veciam nerozumel a narobil kopec zbytočného rachotu. 

3 KOMENTÁRE

  1. Tak už aj podľa Žit_ného to smrdí, ha, ha, ha … Re_mišová by mala odísť. A ak nie, tak by ju mali jednoducho odstaviť. Ale šašo Mat_ovič nebude riskovať rozpad koalície a to hneď na začiatku. Su_líkovi už ustúpil!!! To znamená, že bude ustupovať neustále!!!

  2. Ťažko je nám lajkom sa vyjadrovať k niečomu čo malo byť utajené v rámci bezpečnosti vyššej moci, toto by si nikdo nedovolil zneužiť do takej miery veď aj tak by sa na to potom prišlo..mňa len mrzí, že eneriu pani R. míňa na iné veci a to, čo by mala robiť pre Slovensko nerobí, som zvedavá koľko € sa využije za jej vlády..ak ovšem bude mať kedy sa k tomu dostať, lebo skôr by sa jej páčil iný post..ministerka konšpirácii a vyšetrovaní…tam by sa uplatnila..

  3. Situácia,o ktorej hovorí pán Žitný, no a jeho považujem v týchto súvislostiach za skutočného znalca, vyvolala v mnohých aj mnohé otázky. Napr. ja, no a nielen ja sa pýtam, ako mohla v súčasnej vláde získať vzdelaním bábkoherečka pani Remišová svoj post, kde zodpovedá za kontrolu a prerozdeľovanie eurofondov, ako aj za IT oblasť ?!!!Zatiaľ to nik z vlády vierohodne nevysvetlil aspoň odborníkom, ktorí sa vyznajú v oboch oblastiach! Preto sa, zrejme, stal aj tento trápny prešľap!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu