streda, 7 decembra, 2022
5.9 C
Bratislava
ÚvodArénaAnalytik Žitný o kauze NASES: Niekto bol veľmi horlivý, veciam nerozumel...

Analytik Žitný o kauze NASES: Niekto bol veľmi horlivý, veciam nerozumel a narobil kopec rachotu

Bývalý premiér Peter Pellegrini zaútočil spolu s bývalým vicepremiérom pre investície a informatizáciu Richardom Rašim na aktuálnu vicepremiérku Veroniku Remišovú.  Podľa nich svojim informovaním o kauze NASES ohrozila strategickú bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom premiér Matovič.  Remišová reagovala, že politikom tečie do topánok.

Pripomeňme si, čo tvrdila pri zásahu NAKA vicepremiérka Remišová a čo škandál odštartovalo: „Na úrade podpredsedu vlády,  vo vládnej sieti Govnet zostali po bývalej vláde nainštalované zariadenia, ktoré dnes skúma polícia a zisťuje, komu patria a čo tieto zariadenia robili.”

Vzniklo teda vážne podozrenie, že vládna sieť bola odpočúvaná a všetky dáta sa dostávali k tretej strane. Sledované mohli byť telefonáty aj elektronická pošta. To by bol škandál. Premiér Igor Matovič na to  reagoval: „Vedel som o tej situácii, ale bol som ticho. Niekomu príliš zachutila moc a chcel sa dostať k informáciám, ku ktorým nemal absolútne žiadne právo sa dostať.”

Najnovšie, v utorok 16. júna vystúpil expremiér Pellegrini, a čo sa týka zariadení uviedol, že v roku 2019 sa odohral hackerský útok na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý vtedy konzultoval aj s francúzskym prezidentom Macronom. Ten mu mal vtedy prisľúbiť súčinnosť francúzskych spravodajských služieb a zároveň Pellegrini zaviazal bezpečnostné zložky vrátane vojenského spravodajstva, aby urobili všetko potrebné na zabezpečenie bezpečnosti Govnetu. Vzhľadom na utajované skutočnosti viac nepovedal. 

Bývalá ministerka vnútra Denisa Saková cez facebook reagovala: „Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu si pletie pojmy s dojmami. Najskôr si myslela, že odhalila slovenský Watergate. Bez preverenia informácií a hlavne so škodoradosťou sa podelila aj s médiami o utajované skutočnosti. Neuvedomila si však, že tým ohrozila bezpečnosť štátu… Obávam sa, že hrozbou pre Slovensko už nie je COVID-19, ale Veronika Remišová, ktorá svojou nerozvážnosťou môže spôsobiť väčšie škody ako samotný vírus…”

ParlamentnéListy.sk oslovili bezpečnostného analytika Milana Žitného s otázkou, či si vieme túto kauzu podrobne rozobrať. O čo ide? Ako tomu má verejnosť rozumieť?

Pre verejnosť je to nepríjemná záležitosť, pretože v tejto oblasti existujú akési pravidlá, utajované skutočnosti, takže ťažko je to vysvetľovať nahlas, otvorene a na plné ústa. Jednoducho to nejde.

Ďalšia vec – celú túto udalosť možno označiť ako za búrku kdesi, kde sa vlastne nič nestalo. A tým pádom, keď už aj tí, ktorí tú búrku vyvolali, pochopili, že ide o isté nedorozumenie, hlavne z ich strany o nedopatrenie, no tak sa snažia z toho nejako vycúvať. Lenže ono sa z toho veľmi vycúvať bez straty kvetinky nedá. Jednoducho, je to oblasť, ktorej málokto rozumie, pretože to patrí do oblasti utajovaných skutočností a už len to, že musela  dobehnúť zahraničná servisná spoločnosť, je dosť nepríjemné a vyvoláva to isté otázniky nad kompetenciou nových predstaviteľov vlády v tejto oblasti. Pretože o nich tam v prvom rade ide.

Kompetencie tu vyvolávajú priam megaotázniky.

Je to každopádne veľmi nepríjemná záležitosť, ku ktorej nemalo dôjsť. Ale niekto bol veľmi horlivý, veciam nerozumel a narobil kopec zbytočného rachotu. 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -