Pozor na provokácie! EÚ varovala KĽDR

0
Spoločná styčná kancelária v čase otvorenia v roku 2018. Foto: TASR/AP

Európska únia v utorok varovala Severnú Kóreu pred podnikaním ďalších “provokatívnych a nebezpečných krokov” po tom, ako KĽDR v utorok zničila medzikórejský styčný úrad v pohraničnom meste Kesong. Informovala o tom agentúra AFP.

Európska únia prostredníctvom svojho hovorcu vyjadrila ľútosť nad nedávnymi krokmi KĽDR, ktoré vedú k zvyšovaniu napätia, narúšajú stabilitu a podkopávajú úsilie o diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove.

KĽDR okrem zničenia úradu takisto prerušila všetky komunikačné linky s Južnou Kóreou. Severokórejská armáda zároveň pohrozila, že sa vráti späť do zón, ktoré boli demilitarizované na základe medzikórejských mierových dohôd.

Južná Kórea vyjadrila “veľkú ľútosť” nad demoláciou úradu a varovala pred “rozhodnou reakciou”, ak kroky Pchjongjangu povedú k zhoršeniu situácie.

Demolácia úradu, ktorý sa nachádza v spoločnom priemyselnom parku na severokórejskom území a ktorý vznikol v roku 2018 ako možný prvý krok k zriadeniu veľvyslanectiev medzi Severom a Juhom, bola do značnej miery symbolická, napísala agentúra AP.

Je však pravdepodobné, že išlo o najprovokatívnejší akt, ktorý Severná Kórea urobila po vstupe do jadrovej diplomacie v roku 2018 po tom, čo americko-severokórejská patová situácia vyvolala obavy z vojny. Utorňajší akt je takisto vážnou prekážkou pre úsilie liberálneho juhokórejského prezidenta Mun Če-ina o obnovenie medzikórejského dialógu.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) uviedla, že KĽDR zničila úrad “obrovskou explóziou”, pretože “rozzúrení ľudia” v KĽDR sú odhodlaní “prinútiť ľudskú spodinu a tých, ktorí chránia túto spodinu, draho zaplatiť za svoje zločiny”. Podľa AP tým KCNA očividne odkazovala na severokórejských prebehlíkov, ktorí celé roky vypúšťajú protiseverokórejské propagandistické letáky pomocou balónov cez hranice.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu