štvrtok, 26 novembra, 2020
1.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Stoltenberg: Vojská USA v Nemecku sú pre NATO veľmi dôležité

Stoltenberg: Vojská USA v Nemecku sú pre NATO veľmi dôležité

Americké jednotky rozmiestnené v Európe zvýšili bezpečnosť na oboch stranách Atlantického oceánu. Uviedol to v utorok generálny tajomník Severoatlantickej aliancie NATO Jens Stoltenberg v príhovore pred nadchádzajúcimi rokovaniami ministrov obrany členských krajín NATO (17. a 18. júna), ktoré sa uskutočnia formou videokonferencie.

Stoltenberg sa zmienil o amerických vojakoch v Európe v súvislosti s plánmi prezidenta USA Donalda Trumpa znížiť ich počet. Šéf Aliancie konštatoval, že ministri obrany v priebehu nasledujúcich dvoch dní podniknú kroky na zaistenie bezpečnosti členských krajín tohto zoskupenia “v čoraz neistejšom svete”. Pripomenul, že NATO čelí globálnym výzvam a musí zaujať globálny prístup, čo znamená udržať Alianciu vojensky silnou a politicky posilnenou, čo je v súlade s jeho víziami o NATO v roku 2030, ktoré predstavil minulý týždeň.

Hlavnými témami ministerských debát budú prípravy NATO na možnú druhú vlnu koronavírusovej epidémie, politika Aliancie v oblasti odstrašovania a obrany vrátane reakcie na ruské hypersonické zbrane a rakety SSC-8, ktoré Moskva stále modernizuje a môžu byť vybavené jadrovými hlavicami, a tiež misie a operácie NATO, najmä v Afganistane a Iraku.

Podľa agentúry AP však ministri obrany budú diskutovať aj o plánoch Donalda Trumpa znížiť počet amerických vojakov v Nemecku o tretinu na počet 25 000. Stoltenberg naznačil, že USA sa neponáhľajú s odsunom tisícok svojich vojakov z Nemecka a spresnil, že Washington zatiaľ neurobil konečné rozhodnutie o tom, kedy k tomuto kroku dôjde a či sa tak vôbec stane.

Trump oznámil, že plánuje znížiť počet amerických vojakov v Nemecku z približne 34 500 na 25 000. Toto rozhodnutie je vnímané ako oslabenie amerických záväzkov k európskej obrane, aj ako oslabenie schopnosti USA vplývať na dianie na Blízkom východe a v Afrike, keďže Nemecko je nielen sídlom hlavného veliteľstva amerických síl pre Európu, ale aj centrom ich operácií na Blízkom východe.

Stoltenberg pripomenul, že o tejto záležitosti telefonicky hovoril s Trumpom 8. júna. Povedal mu, že americká prítomnosť v Európe je dobrá nielen pre Európu, ale aj pre Severnú Ameriku a Spojené štáty.

Vojenská prítomnosť USA v Nemecku je podľa Stoltenberga síce založená na dohode medzi týmito dvoma krajinami, má však veľký význam pre celú Alianciu.

Americké jednotky sú na území Nemecka umiestnené od konca druhej svetovej vojny a najpočetnejšie boli v období studenej vojny. Trump chce znížiť počet vojakov v Nemecku preto, aby potrestal Berlín za to, že nemecká vláda neplánuje do roku 2024 vynaložiť na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) a prenáša tak bremeno finančnej záťaže za ochranu Európy na plecia USA.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Klus: Dlho sme žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od Slovenska ďaleko

„Na Slovensku sme dlho žili v domnení, že medzinárodný terorizmus je od nás ďaleko a vôbec sa nás netýka. Nie je to...

Pribudlo 17 mŕtvych a 1953 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v stredu (25. 11.) pribudlo 1953 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 10.723 testov. Pribudlo 17 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...

Krajniak: Treba upraviť valorizáciu minimálnych dôchodkov

Návrh zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce upravuje minimálne dôchodky. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v úvode tretieho rokovacieho dňa 18. schôdze...

Nemecko chce, aby lyžiarske strediská v EÚ ostali zatvorené do 10. januára

Nemecko sa bude v snahe o zamedzenie šírenia infekcie nového koronavírusu snažiť s ďalšími členskými krajinami EÚ dohodnúť na tom, aby zostali...

Bratislavský kraj: Na cestách bolo od začiatku roka vyše 800 nehôd

Za prvých desať mesiacov kalendárneho roka 2020 zaznamenali policajti v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) 859 dopravných nehôd. Najčastejšími vinníkmi boli vodiči motorových...

USA: Trump omilostil svojho bývalého poradcu Michaela Flynna

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že omilostil svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa koncom roka...

USA: Úrady Američanov žiadajú, aby na Deň vďakyvzdania necestovali

Americké úrady v stredu opätovne vyzvali obyvateľov USA, aby počas štvrtkového (26. novembra) Dňa vďakyvzdania obmedzili cestovanie a zostali doma. Centrum pre...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 26. novembra 2020 - 10:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky