Sté výročie narodenia Jána Pavla II. Bol dojatý, keď sme leteli nad Rysmi, slzy v očiach, spomína šéf jeho ochranky na Slovensku Zábojník

0
Archívna snímka. Pápež Ján Pavol II. Foto: TASR
Svätý otec, pápež Ján Pavol II. prišiel prvý raz na Slovensko v roku 1990. Bola to krátka, ale aj veľmi rýchlo zorganizovaná návšteva.
 
„Mnohé veci, ktoré sa riešia a pripravujú niekoľko mesiacov, museli byť zrealizované za niekoľko týždňov, respektíve dní. Bol som zaradený do skupiny vybraných bodyguardov, ktorá ho spolu so švajčiarskou gardou chránila,” spomína Juraj Zábojník. V ten deň, keď mal Ján  Pavol  II. prvý raz priletieť na Slovensko, bolo veľmi zlé počasie.
 
Juraj Zábojník (vľavo) sprevádzal  pápeža Jána Pavla II. na každom kroku. Zdroj: TASR
 
„Niekoľkokrát sme počas čakania zmokli aj uschli… No a potom konečne nastala hodina H ostrého nasadenia, keď priletel vrtuľník letky Ministerstva vnútra SR, sadol  na letisko vo Vajnoroch a vystúpil pápež. Vytvorili sme ochrannú formáciu a už sme sa od neho nepohli. Keď sme išli pomedzi veriacich s Papamobilom a Svätý otec ich zdravil, tak hádzalo Papamobil zo strany na stranu a kolesá prešmykovali, ale zvládli sme to,” hovorí Zábojník.    

Počas druhej návševy už Juraj Zábojník zodpovedal osobne aj s celým tímom a spolu so švajčiarskou gardou za pápežovu ochranu. 

Na Slovensku navštívil Ján Pavol II. Bratislavu, ale aj  Trnavu, Banskú Bystricu či Rožňavu. Všade ho vítali davy. Zdroj: TASR

„Určite to bola obrovská pocta, ale zároveň tá obrovská zodpovednosť! Tolerancia chýb bola nulová. Fanatikov a psychopatov je plný svet. Na návštevu sme sa pripravovali s  celým tímom  poriadne tvrdo – skúšali  sme všetko, od modelových situácií, ako odvrátiť potenciálny útok, tak aj preventívne opatrenia ochrany VIP po všetkých stránkach,” vysvetľuje Zábojník.

Ako vraví, celý čas mali na pamäti, že v roku 1981 bol štyrmi výstrelmi spáchaný na pápeža atentát, ktorý bol neúspešný možno aj preto, že držal v náručí dieťa a prežil zranenia, ktoré by za inej situácie možno boli smrteľné.

„Bola to najvýznamnejšia udalosť v mojej praxi bezpečnostnej politiky a najprecíznejšie pripravované bezpečnostné opatrenia, aké som kedy zažil. Po odlete pápeža zo Slovenska som takmer tri dni spal. Deficit spánku a vyčerpanosť. Sústavné napätie a uvedomovanie si zodpovednosti. Musíte to prežívať a uvedomovať si následky zlyhania. Neustála sebakontrola a plánovanie,” spomína Zábojník.

Čo Zábojníka najviac dojalo? Dojatý pápež! 

„Sadli sme do vrtuľníka v Tatrách. Pozapínal som ho bezpečnostnými pásmi, podal mi bielu čiapočku, pretože mu opierala o strop interiéru vrtuľníka, aj jeho osobnú paličku a spýtal som sa, či môžeme vyletieť do výšin nad naše a poľské krásne Tatry. Potom ma chytil  pravou rukou a ľavou ukázal na Rysy. Keď sme boli naozaj veľmi blízko, chytil ma opäť za ruku a ako ukazoval na Kriváň, tak hovoril, že tade po tých chodníkoch chodieval ako mladý kňaz veľmi často… Zarosili sa mu oči a priznám sa, že mne tiež. Bolo to celé veľmi dojímavé a silné,” spomína Zábojník.  

Pápež Ján Pavol  II. miloval Tatry. Zdroj: TASR

Ján Pavol II. stál na čele rímskokatolíckej  cirkvi 26 rokov.  V apríli  2014, teda deväť rokov po  jeho smrti, ho vyhlásili za svätého.  

Autor: Lucia Balichová

 

- Reklama -