Čižnár zrejme bude nadsluhovať. Rátame s tým, uviedla Kolíková

  0
  Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: TASR

  „Je zrejmé už dnes, že je viac-menej nepravdepodobné a nemožné, aby sme stihli riadny proces voľby do 17. júla aj s výsledkom, že tu bude nový generálny prokurátor,“ myslí si ministerka.

  Vzhľadom na to koalícia ráta, že k nadsluhovaniu Čižnára dôjde, keďže sa mu práve 17. júla končí mandát.

  Za dôležitejšie ako termín však Kolíková považuje, aby bol vykonaný riadny proces voľby so všetkým, čo k tomu patrí. Medzi to radí ministerka lehoty na navrhovanie kandidátov, lehotu na uplatnenie prípadných námietok, verejnú diskusiu a riadne verejné vypočutie.

  „Aby sme videli na konci dňa, ktorí z tých kandidátov sa javia ako najlepší,“ vysvetlila.

  V súvislosti s voľbou generálneho prokurátora skupina koaličných poslancov predložila do parlamentu návrh novely zákona o prokuratúre a novely rokovacieho poriadku, ktoré umožňujú kandidovať na post generálneho prokurátora aj neprokurátorom.

  Koaliční poslanci to považujú za bežnú prax z EÚ, podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) to označuje za novelu, ktorá umožní kandidovať advokátovi Danielovi Lipšicovi.

  Lipšic sa v ostatných týždňoch spomína ako jeden z možných kandidátov na post generálneho prokurátora. Okrem neho sa diskutuje o menách prokurátorov, ako sú Ján Šanta, Jozef Čentéš, Maroš Žilinka, Vasiľ Špirko alebo Ján Hrivnák.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu