nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaMaďarsko akceptovalo rozhodnutie EÚ. Vláda rozhodla o zrušení tranzitných zón na hraniciach

Maďarsko akceptovalo rozhodnutie EÚ. Vláda rozhodla o zrušení tranzitných zón na hraniciach

Súdny dvory Európskej únie 14. mája rozhodol, že konanie maďarských úradov, ktoré v hraničnej tranzitnej zóne zadržiavajú žiadateľov o azyl, môže predstavovať porušenie právnych predpisov Únie.

„Tranzitná zóna bola riešením, ktoré chránilo hranice krajiny. Verdikt súdu EÚ je poľutovaniahodný. Maďarsko je však povinné ho akceptovať, preto nemôže urob nič iné, než tieto zóny zlikvidovať,” dodal.

Podľa Gulyásových slov sa už na rušení tranzitných zón pracuje. Z cudzincov umiestnených v zónach štyria zadržaní cudzineckou políciou zostávajú vo väzbe a 280 ľudí prevezú do utečeneckých táborov.

„Na potrebných krokoch spoločne pracujú rezorty diplomacie a vnútra,” podčiarkol.

Súd vo verdikte upozornil, že umiestňovanie žiadateľov o azyl alebo štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sú predmetom rozhodnutia o návrate do tranzitnej zóny Röszke na srbsko-maďarských hraniciach, sa musí klasifikovať ako “zadržanie”.

Ak sa po súdnom preskúmaní zákonnosti takéhoto zadržania zistí, že dotknuté osoby boli zadržané bez platného dôvodu, súd, ktorý koná v tejto veci, ich musí bezodkladne prepustiť.

V tomto prípade ide o prípad afganských a iránskych štátnych príslušníkov, ktorí prišli do Maďarska cez Srbsko a podali žiadosti o azyl z tranzitnej zóny Röszke na srbsko-maďarských hraniciach.

Podľa maďarského práva boli tieto žiadosti zamietnuté ako neprípustné a boli prijaté rozhodnutia o ich návrate do Srbska. Srbsko readmisiu dotknutých osôb na svoje územie odmietlo z dôvodu, že neboli splnené podmienky stanovené v Dohode o readmisii uzavretej s Európskou úniou.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 06:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -