Netanjahu pred súdom. Obvinený je z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva

  0
  Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (Autor: TASR)

  Politik prehovoril v súdnej sieni iba vtedy, keď potvrdzoval svoju totožnosť, a súd odročil proces už okolo 15.00 h SELČ.

  Tím obhajcov tohto ostrieľaného lídra požiadal o dlhý odklad, aby mohol dôkladne preskúmať dôkazový materiál. Termín ďalšieho súdneho pojednávania nebol stanovený.

  Obžalovaný Netanjahu už pri príchode na súd v nedeľu znova všetky obvinenia voči svojej osobe odmietol s tvrdením, že cieľom je zosadiť silného pravicového lídra.

  Netanjahu (70) je prvým úradujúcim predsedom izraelskej vlády, ktorého postavili pred súd. V troch rôznych kauzách čelí obvineniam z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva. Sám akékoľvek previnenie odmieta a hovorí o “honbe na čarodejnice”.

  Najdlhšie pôsobiaci premiér Izraela by z funkcie musel odstúpiť len v prípade, že ho uznajú za vinného. Proces pritom môže trvať aj niekoľko rokov, pripomenula agentúra DPA.

  Netanjahu vo vyjadreniach pre novinárov pri príchode na proces žiadal, aby bolo celé pojednávanie vysielané naživo a verejnosť tak mohla vidieť, že je nevinný. Políciu a prokuratúru súčasne obvinil, že žalobu proti nemu vykonštruovali.

  „Cieľom je zosadiť silného pravicového premiéra a tak zbaviť národný tábor vedenia krajiny na mnoho rokov,” vyhlásil.

  „Kým sa médiá budú naďalej zaoberať týmito nezmyslami, falošnými a nafúknutými prípadmi, ja budem naďalej viesť štát Izrael a zaoberať sa otázkami, na ktorých vám skutočne záleží,” citovala ho agentúra AP. Zmienil sa pri tom o oživovaní ekonomiky a pokračovaní v boji proti novému koronavírusu pred možnou druhou vlnou jeho šírenia.

  V Jeruzaleme medzitým stovky ľudí demonštrovali proti Netanjahuovi i na jeho podporu. Odporcovia predsedu vlády sa zišli pred jeho oficiálnou rezidenciou, zatiaľ čo stúpenci vrátane popredných členov jeho strany Likud pred budovou súdu.

  Nedeľňajšie prvé pojednávanie na jeruzalemskom okresnom súde, na ktorom Netanjahuovi prečítali obžalobu, bolo vyvrcholením rokov vyšetrovania.

  Politický líder je obvinený okrem iného z ovplyvňovania médií a poskytovania politických služieb podnikateľom výmenou za luxusné dary.

  Žalobu voči nemu vzniesli oficiálne v januári, začiatok procesu však z pôvodného termínu 17. marca odložili vzhľadom na pandémiu. Pred troma sudcami by mali vypočuť viac ako 300 svedkov.

  Ak by Netanjahua uznali za vinného z úplatkárstva, hrozil by mu trest do desať rokov väzenia. Za podvod a porušenie dôvery by bol maximálny trest tri roky.

  Netanjahu len minulú nedeľu zložil znova prísahu predsedu vlády. Jeho piate funkčné obdobie je však vzhľadom na korupčný proces považované za mimoriadne kontroverzné.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu