sobota, 11 júla, 2020
15.6 C
Bratislava
Úvod Aréna O úrad lyonského arcibiskupa sa uchádza aj žena

O úrad lyonského arcibiskupa sa uchádza aj žena

Ako uviedla v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1, je si vedomá, že ako žena a laička nemá ani najmenšiu šancu na úspech. Priznala, že jej kandidatúra je do veľkej miery provokáciou v tom zmysle, že “chce posunúť hranice vnútri cirkvi”, bojovať “proti neviditeľnosti žien” a otvoriť diskusiu o ich role v katolíckej cirkvi.

V tejto súvislosti sa obrátila aj na iné ženy a vyzvala ich nasledovať svoj príklad.

Úrad lyonského arcibiskupa je neobsadený od demisie kardinála Philippa Barbarina, ktorý sa ho vzdal po afére spojenej s kňazom Bernardom Preynatom, obvineným z pohlavného obťažovania mladistvých.

Soupaová v rozhovore pre Europe 1 upozornila na to, že lyonské arcibiskupstvo sa stalo povestným problémami so svojím vedením, keďže “štyria arcibiskupi po sebe si nevšimli problém so zneužívaním” mladistvých.

„Takto to ďalej v cirkvi vo Francúzsku nemôže ísť,” zdôraznila Soupaová, ktorá veľmi chce, “aby sa to zmenilo”.

Aj preto prišla s iniciatívou, ktorou chce “búrať hranice”. Situáciu, keď “sa chystá x-té vymenovanie biskupa rovnakého strihu”, považuje za vhodný čas povedať si, že by vedenie arcibiskupstva mohlo byť iné a mohol by tam zavládnuť iný prístup k riešeniu problémov.  

Podľa jej názoru sa cirkev bez žien nezaobíde. Vysvetlila, že záujem o biskupský stolec prejavila, lebo “keď vám (v cirkvi) všetko zakazujú, treba sa chopiť iniciatívy”.

V tejto súvislosti vyzvala aj iné ženy, ktoré majú “chuť kandidovať” do nejakej funkcie, aby tak aj urobili.

Už dva dni po tom, ako Soupaová oznámila svoj zámer, vzniklo niekoľko výborov a združení na jej podporu, a to aj medzi ženami hlásiacimi sa ku katolíckej cirkvi.

Sympatie jej vyjadrili aj združenia bojujúce proti sexuálnemu zneužívaniu v katolíckej cirkvi i zástupcovia obetí pedofilov v radoch duchovných.

Denník Le Monde poznamenal, že časť sympatizantov nepodporuje ani tak kandidatúru Soupaovej, ako jej presvedčenie, že cirkev môže byť lepšia a ústretovejšia k ženám.

V rámci cirkvi uznávaná teologička z rehole dominikánok Véronique Margronová pre denník Le Monde uviedla, že Anne Soupaová “kladie správne otázky”, najmä pokiaľ ide o slabú pluralitu názorov a nedostatočné zastúpenie žien na tých postoch v cirkvi, kde sa prijímajú rozhodnutia.

Margronová si však nemyslí, že zložité problémy v cirkvi sa vyriešia nominovaním ženy na najvyšší post v biskupstve. Ocenila však “sviežosť a humor”, ktoré sprevádzajú Soupaovej snahy.

Marie Mulletová-Abrassartová, ktorá je prezidentkou skautského hnutia vo Francúzsku (SGDF), vyzdvihla odvahu Soupaovej. Tá podľa nej vie, že “provokuje a že sa jej to môže vrátiť” ako bumerang, ale “napriek tomu znovu otvára tak potrebnú diskusiu o mieste žien a laikov v cirkvi”.

Odborník na cirkevné otázky Christian Terras podľa televízie France 3 pripomenul, že pôvodne si biskupov volili samotní veriaci, v súčasnosti ich však vymenúva pápež.
Kardinál Barbarin bol najvyššie postaveným francúzskym duchovným odsúdeným v rámci pedofilných škandálov v katolíckej cirkvi.

Koncom januára ho však francúzsky súd zbavil viny z krytia pohlavného zneužívania detí.

Pred súdom sa Barbarin ocitol preto, že nenahlásil prípady sexuálneho zneužívania približne 80 chlapcov-skautov, ktorých sa mal v 70. a 80. rokoch 20. storočia dopustiť kňaz Preynat.

Skupina deviatich bývalých obetí tvrdila, že kardinál Barbarin ako lyonský arcibiskup v roku 2007 príslušné podozrenia voči Preynatovi dostatočne nepreskúmal. Kňaz sa tak mohol naďalej stretávať s mládežou, a to až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2015.

V marci tohto roku bol Preynat odsúdený na päť rokov väzenia za zneužívanie mladistvých.


      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Pre búrky mali hasiči na Slovensku už takmer 70 výjazdov. Výstrahy pred povodňami sú najmä pre Banskú Bystricu a Brezno

Hasiči mali počas soboty pre búrky na Slovensku už takmer 70 výjazdov. Situácia je najvážnejšia v Nitrianskom kraji, kde boli vyslaní k...

Bosna: Na 25. výročie masakry v Srebrenici pochovali ďalších deväť obetí

Vo východobosnianskej Srebrenici pochovali v sobotu ďalších deväť obetí masakry, ktorú tam pred 25 rokmi spáchali bosnianskosrbské sily. Informovala o tom agentúra...

VIDEO Bratislavská polícia prijala bezpečnostné opatrenia pre sobotné futbalové derby

Polícia prijala bezpečnostné opatrenia pre sobotňajší večerný futbalový zápas medzi mužstvami ŠK Slovan Bratislava a Spartak Trnava. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva...

Remišová sa bude uchádzať o post predsedníčky strany Za ľudí

Podpredsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, ktorá je vicepremiérkou a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, sa bude uchádzať o post...

Bratislava zavádza viaceré opatrenia pre aktuálnu situáciu okolo koronavírusu

Mesto Bratislava zavádza pre aktuálnu situáciu okolo nového koronavírusu na Slovensku viaceré opatrenia. V posledných dňoch totiž krajina i samotné hlavné mesto...

Analýza: Hypotéky sú po dočasnom sprísnení opäť dostupnejšie

V čase najväčšieho šírenia nového koronavírusu sprísnili slovenské bankové inštitúcie podmienky poskytovania úverov na bývanie. V súčasnosti sa však hypotekárny trh opäť rozbieha....

Ministerstvo obrany už pozná príčinu vlaňajšej havárie stíhačky MiG-29

Ministerstvo obrany (MO) SR už pozná závery vyšetrovania minuloročnej leteckej nehody vojenského stíhacieho lietadla MiG-29 pri Nitre. Informovať o nich plánuje verejnosť...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,893 +23 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 372 Last updated: 11. júla 2020 - 19:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky