Borrell: Smrť Floyda bola výsledkom zneužitia moci. Európska únia je šokovaná

  0
  Josep Borrell, šéf diplomacie Európskej Únie (Autor: TASR)

  Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku na okraj prezentácie financovania vonkajšej politiky EÚ uviedol, že “rovnako ako ľudia v Spojených štátoch aj my sme šokovaní a zdesení smrťou Georga Floyda”.

  Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu deväť minút kľačal na krku. Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci natočili na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.

  Borrell v tejto súvislosti upozornil, že predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní nesmú využívať svoje kapacity spôsobom, ktorý sa použil pri “veľmi nešťastnej smrti” Georga Floyda.

  „Toto je zneužitie moci a treba to odsúdiť,” odkázal šéf európskej diplomacie.

  Zároveň zdôraznil, že 27-členná Únia podporuje právo na pokojný protest a odsudzuje násilie a rasizmus akéhokoľvek druhu, a vyzval na deeskaláciu napätia v amerických mestách.

  „Veríme v schopnosť Američanov združovať sa, upevňovať sa ako národ a riešiť tieto dôležité problémy v takýchto ťažkých časoch,” vyhlásil Borrell v mene EÚ.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu