utorok, 22 septembra, 2020
16.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Vypočutie kandidátov ukáže, či je novela o voľbe generálneho prokurátora účelová, ubezpečujú...

Vypočutie kandidátov ukáže, či je novela o voľbe generálneho prokurátora účelová, ubezpečujú SaS a OĽaNO

„Kandidovať na funkciu generálneho prokurátora bude môcť oveľa viac skúsených, odborne zdatných, charakterných a na boj s korupciou a mafiou odhodlaných právnikov,” uviedla pre TASR Dáša Macaríková z mediálneho tímu OĽaNO.

Dodala, že novela spĺňa záväzok z programového vyhlásenia vlády (PVV) presadiť transparentný a otvorenejší model navrhovania a voľby kandidátov.

Baránik považuje naznačovanie účelovosti novely za neoprávnené. Pripustil, že niektorí členovia vlády sa nechali vmanévrovať do uvedenia konkrétneho mena, čo mohlo spôsobiť obavy. Deklaroval, že poslanci za SaS budú voliť kandidátov tak, ako to považujú za správne s ohľadom na informácie z výberového konania.

Na otázku, prečo prišla novela formou poslaneckého návrhu, odpovedal, že ide o vyvážený kompromis medzi rýchlosťou a dostatočnou možnosťou debaty. Dodal, že o novele diskutovali aj s ministerkou i odbornými kapacitami rezortu.

Kolíková ocenila, že na stretnutí s koaličnými poslancami našli zhodu pri viacerých dôležitých otázkach týkajúcich sa podmienok pre voľbu kandidátov, okruhu navrhovateľov, parametrov verejného vypočutia a že dohodu odobrila aj koaličná rada.

Poslanec SaS Baránik považuje naznačovanie účelovosti novely za neoprávnené. Zdroj: TASR

„Pravdou tiež je, že na uvedenom stretnutí odznel návrh otvoriť voľbu aj pre neprokurátorov,” dodala. Pre TASR uviedla, že jej názor sa nezmenil a naďalej si myslí, že generálny prokurátor by mal byť z radov prokurátorov.

OĽaNO podotklo, že názory odborníkov sa líšia. Baránik poznamenal, že aj to je legitímny postoj a jeho opodstatnenosť sa ukáže v predpokladanom nastávajúcom procese výberu kandidáta. Dodal, že kľúčovým pri ich vypočúvaní i voľbe bude aj minulosť každého z nich.

Prípadné zmeny v novele v druhom čítaní SaS nevylúčila a nebráni sa žiadnemu dobrému návrhu, ktorý by novelu vylepšil. Baránik nateraz potrebu takého vylepšenia nevidí. To, či na výbore umožnia verejnosti vystúpiť s návrhmi na zmeny, podľa neho závisí od rozhodnutia príslušného kolektívneho orgánu NR SR.

OĽaNO zdôraznilo, že rokovanie bude verejné a bude sa riadiť platnou legislatívou.

Za jednu z najdôležitejších zmien v novele považuje Baránik možnosť odvolania šéfa prokuratúry. Deklaroval, že zámerom nie je dať parlamentu možnosť ho odvolať, ale navrhnúť prezidentovi odvolanie.

„To znamená, že by sa na realizácii zámeru odvolať generálneho prokurátora museli zhodnúť dva samostatné orgány, čo dáva viac ako dostatočnú záruku, že sa taký inštitút nebude zneužívať,” priblížil s tým, že šéf prokuratúry by mal niesť zodpovednosť za výkon funkcie.

OĽaNO dodalo, že cieľom návrhu je nastaviť pravidlá pre prokuratúru tak, aby sa spĺňali štandardy krajín Európskej únie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Novým podpredsedom Súdnej rady sa stal Miloš Kolek

Súdna rada SR v utorok zvolila za svojho podpredsedu Miloša Koleka. Podporilo ho 13 členov, nikto nebol proti, traja členovia sa zdržali...

Do iniciatívy COVAX sa už zapojilo 64 bohatých krajín sveta, potvrdila WHO

Viac než 60 bohatých krajín sveta sa už pridalo ku globálnej iniciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s názvom COVAX, ktorá má zabezpečiť...

Česko zaznamenalo v pondelok 1476 nových prípadov SARS-CoV-2

Česko zaznamenalo v pondelok 1476 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na utorok. 

OSN oslávila 75. výročie svojho vzniku. Za plánovaného Trumpa vystúpila Normanová Chaletová

Organizácia Spojených národov oslávila v pondelok prevažne prostredníctvom online podujatia 75. výročie svojho vzniku. Americký prezident Donald Trump, ktorý mal vo vopred...

V Kanade prehľadali dom, ktorý možno súvisí so zásielkou jedu pre Biely dom

Kanadská polícia prehľadala v pondelok v oblasti Montrealu dom, ktorý by mohol mať spojitosť s listom adresovaným prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Táto...

Bielorusko: Kalesnikavová zostáva vo vyšetrovacej väzbe

Členka predsedníctva bieloruskej opozičnej Koordinačnej rady Maryja Kalesnikavová a jej právnik Iľja Salej zostávajú vo vyšetrovacej väzbe. Na neverejnom zasadnutí v Minsku...

Rúška neohrozujú slobodu a demokraciu. Ich nenosenie ohrozuje životy. Uviedol Babiš v mimoriadnom prejave

Český premiér Andrej Babiš v pondelňajšom mimoriadnom televíznom prejave, ktorý odvysielala stanica ČT24, vyzval občanov, aby v boji proti novému koronavírusu rešpektovali...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,756 Úmrtí 39 Uzdravení 3,571 Infikovaných 3,146 Last updated: 22. septembra 2020 - 09:41 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky