sobota, 4 júla, 2020
25 C
Bratislava
Úvod Aréna V Poľsku budú môcť voliť prezidenta aj poštou, rozhodol parlament

V Poľsku budú môcť voliť prezidenta aj poštou, rozhodol parlament

Súčasný prezident Andrzej Duda, dôležitý spojenec vládnucej pravicovej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS), bol podľa agentúry Reuters dlho považovaný za jasného favorita volieb.

Nedávne prieskumy verejnej mienky však ukázali, že jeho náskok sa znížil. Stalo sa tak najmä pre to, že hlavné opozičné zoskupenie – Občianska koalícia (KO) – pristúpilo k zmene kandidáta a do volieb delegovalo liberálneho varšavského primátora Rafala Trzaskowského.

Z najnovších prieskumov vyplýva, že Duda by v druhom kole prehral nielen v prípade, že by sa v ňom stretol s Trzaskowským, ale aj vtedy, ak by bol jeho súperom nezávislý kandidát Szymon Holownia.

Prezidentské voľby sa v Poľsku mali pôvodne konať 10. mája, pre epidémiu vyvolanú koronavírusom SARS-CoV-2 sa však neuskutočnili, hoci bola strana PiS odhodlaná za každú cenu presadiť, aby sa 10. mája hlasovalo poštou.

Predpokladá sa, že hlasovanie by sa mohlo konať koncom júna, termín však zatiaľ oficiálne stanovený nebol.

Líder PiS Jaroslaw Kaczyňski sa pred časom vyjadril, že by chcel, aby sa prezident volil 28. júna.

Podľa agentúry AFP oznámi predsedníčka poľského parlamentu Elžbieta Witeková (PiS) termín konania prezidentských volieb v nadchádzajúcich dňoch.

AFP pripomenula, že vláda vedená PiS a liberálna opozícia sa o prezidentských voľbách sporili celé týždne. Diskutovalo sa pritom o širokom okruhu tém: od zdravia a praktických aspektov samotného hlasovania až po otázky súvisiace s ústavou a demokraciou. Táto kríza sa odohrávala v kontexte dlhodobých obáv EÚ o demokraciu v Poľsku.

Európska komisia (EK) začala proti Poľsku už štyri právne konania, ktoré sa týkajú reformy justície navrhnutej vládou PiS. Tieto reformy podľa EK podkopávajú nezávislosť súdnictva v Poľsku a sú testom demokracie a právneho štátu v tejto krajine.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

USA vyslali do Juhočínskeho mora lietadlové lode

Spojené štáty vyslali do Juhočínskeho mora dve lietadlové lode, a to v rovnakom čase, keď Čína v týchto strategických vodách, ktoré sú...

Koaliční poslanci chcú zrušiť odoberanie slovenského občianstva

Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil...

Turecko podniklo nálety na Kurdov v severnom Iraku

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na...

Na Slovensku pribudlo počas piatka 29 nových prípadov nákazy koronavírusom

Počas piatka (3. 7.) pribudlo na Slovensku 29 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo SR zaznamenala 1749 prípadov. Informuje o tom Národné centrum...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 11:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky