sobota, 4 júla, 2020
18.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Ekologická havária v Rusku: Z elektrárne za polárnym kruhom uniklo vyše 20...

Ekologická havária v Rusku: Z elektrárne za polárnym kruhom uniklo vyše 20 000 ton paliva

Ako informovala agentúra Interfax, k ekologickej havárii v tejto časti Sibíri došlo ešte minulý piatok, keď v tepelnej elektrárni, ktorá dodáva energiu priemyselnému regiónu Noriľska, nastalo zníženie tlaku v jednej z palivových nádrží. Zásobník obsahoval viac ako 21.000 ton motorovej nafty. Znečisťujúca kvapalina sa dostala do potoka, ktorý sa vlieva do rieky Ambarnaja.

Agentúra AFP informovala, že ruský prezident Vladimir Putin počas stredajšej videokonferencie ostro karhal šéfa dcérskej spoločnosti Norilsk Nickel, ktorá vlastní tepelnú elektráreň NTEK, za to, že informácie o ekologickej havárii zverejnili až po dvoch dňoch.

Spoločnosť Nornickel vo vyhlásení uviedla, že NTEK informoval o tom, čo sa stalo, “včas a korektne”.

Krasnojarský gubernátor Alexander Uss však Putinovi povedal, že o “skutočnom stave” sa dozvedel až v nedeľu, a aj to po tom, čo sa na sociálnych sieťach objavili alarmujúce informácie.

Prezident Putin ostro karhal šéfa dcérskej spoločnosti Norilsk Nickel za neskoré zverejnenie informácií. Zdroj: TASR

Putin v rámci videokonferencie uviedol, že dal súhlas, aby bol v Krasnojarskom kraji vyhlásený stav núdze federálneho významu, čo umožní vyčleniť viac financií na odstránenie následkov ekologickej havárie.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi, medzičasom oznámil, že začal tri trestné vyšetrovania a zadržal zamestnanca elektrárne.

Alexej Knižnikov zo Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF) uviedol, že práve táto environmentálna organizácia ako prvá upozornila na znečistenie po tom, ako si prostredníctvom vlastných zdrojov preverila informácie o havárii v elektrárni.

„Toto sú obrovské objemy (znečistenia),” povedal Knižnikov.

„Bolo pre nich ťažké skryť to,” dodal.

Objem uniknutých látok je oveľa väčší ako pri ekologickej havárii z roku 2007, keď v Kerčskom prielive pri Čiernom mori uniklo 5000 ton ropy.

Knižnikov tiež povedal, že motorová nafta je ľahšia ako ropa, takže je pravdepodobné, že sa skôr vyparí než klesne, ale jej odstraňovanie bude náročnejšie.

Rieku Ambarnaja, kam ropné látky unikli, bude ťažké vyčistiť, pretože na použitie člnov má príliš plytké koryto a k miestu ekologickej havárie ani nevedie cesta, napísala AFP s tým, že o tejto situácii bol informovaný aj Putin.

Minister životného prostredia Dmitrij Kobylkin nateraz odmietol návrhy, aby ropné látky boli spálené. Tento spôsob ich likvidácie označil za príliš riskantný.

„Neviem si predstaviť, ako sa v arktickom území páli toľko paliva … taký obrovský oheň v takejto oblasti bude veľkým problémom,” dodal minister.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Turecko podniklo nálety na Kurdov v severnom Iraku

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na...

Na Slovensku pribudlo počas piatka 29 nových prípadov nákazy koronavírusom

Počas piatka (3. 7.) pribudlo na Slovensku 29 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo SR zaznamenala 1749 prípadov. Informuje o tom Národné centrum...

Cez noviny ovplyvňujú voľby? Poľský prezident naznačil zasahovanie Nemecka

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok naznačil, že sa Nemecko pokúša zasahovať do prezidentských volieb v Poľsku. Duda to vyhlásil po tom,...

V USA ďalší koronavírusový rekord v počte nakazených. Nakazila sa aj priateľka Trumpovho syna

Novým koronavírusom sa nakazila priateľka najstaršieho syna prezidenta USA Donalda Trumpa. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 10:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky