štvrtok, 2 júla, 2020
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Ekologickú haváriu na Sibíri mohlo spôsobiť aj roztápanie permafrostu

Ekologickú haváriu na Sibíri mohlo spôsobiť aj roztápanie permafrostu

Ako v stredu uviedla agentúra Interfax, k ekologickej havárii v tejto časti Sibíri došlo, keď v tepelnej elektrárni, ktorá dodáva energiu priemyselnému regiónu Noriľska, nastalo zníženie tlaku v jednej z palivových nádrží.

Zásobník obsahoval viac ako 21.000 ton motorovej nafty. Znečisťujúca kvapalina znečistila pôdu a dostala sa aj do potoka, ktorý sa vlieva do rieky Ambarnaja.

Prvý viceprezident spoločnosti Norilsk Nickel Sergej Ďačenko uviedol, že pôda sa stala menej pevnou a že samotná nádrž na skladovanie tekutého paliva bola v dobrom stave.

Zdôraznil, že na celej konštrukcii podporných pilierov sa nedávno skončila rekonštrukcia.

Na videosnímke nákladné vozidlá ruského ministerstva pre mimoriadne situácie zasahujú na mieste úniky dieselového paliva zo zásobníka tepelnej elektrárne v blízkosti mesta Noriľsk. Zdroj: TASR

V dôsledku tejto ekologickej havárie na území celého Krasnojarského kraja, kde sa nachádza Noriľsk, vyhlásili v stredu stav núdze federálneho významu. V jeho rámci budú na rieke rozmiestnené plávajúce bariéry, ktoré by mali zabrániť tomu, aby sa ropné škvrny dostali do Karského mora.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý sa zaoberá závažnými trestnými činmi, medzičasom oznámil, že začal tri trestné vyšetrovania a zadržal zamestnanca elektrárne. Prešetruje aj podozrenie, že spoločnosť o ekologickej havárii informovala neskoro.

Alexej Knižnikov zo Svetového fondu pre ochranu prírody (WWF) v stredu uviedol, že práve táto environmentálna organizácia ako prvá upozornila na znečistenie po tom, ako si prostredníctvom vlastných zdrojov preverila informácie o havárii v elektrárni.

„Toto sú obrovské objemy (znečistenia),” povedal Knižnikov. “Bolo pre nich ťažké skryť to,” dodal.

Objem uniknutých látok je oveľa väčší ako pri ekologickej havárii z roku 2007, keď v Kerčskom prielive pri Čiernom mori uniklo 5000 ton ropy.

Rieku Ambarnaja, kam ropné látky unikli, bude ťažké vyčistiť, pretože na použitie člnov má príliš plytké koryto a k miestu ekologickej havárie ani nevedie cesta, napísala AFP s tým, že o tejto situácii bol informovaný aj ruský prezident Vladimir Putin.

Experti sa obávajú, že odstránenie znečistenia z rieky Ambarnaja môže trvať aj desiatky rokov.

Minister životného prostredia Dmitrij Kobylkin nateraz odmietol návrhy, aby ropné látky boli spálené. Tento spôsob ich likvidácie označil za príliš riskantný.

„Neviem si predstaviť, ako sa v  arktickom území páli toľko paliva … taký obrovský oheň v takejto oblasti bude veľkým problémom,” dodal minister.

Skupina Noriľsk Nickel je svetovou jednotkou vo výrobe paládia – mäkkého striebristo-bieleho kovu podobného platine. Na ruskej Sibíri sa ťaží až 44 percent svetovej produkcie paládia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

S kontrolou záverečných prác to nebude také jednoduché, tvrdia vysoké školy

Viaceré vysoké školy si nevedia predstaviť vykonanie kontroly prác pred obdobím, odkedy sa využíva Centrálny register záverečných prác (CRZP). Zároveň sa viaceré...

Kritický stav na Najvyššom súde. Nie sú sudcovia, konštatuje jeho predseda

Na Najvyššom súde (NS) SR je historicky najnižší až kritický stav, čo sa týka počtu sudcov. Uviedol to nový predseda NS SR...

Mám množstvo skvelých nápadov, ktoré chcem dať do praxe. Výsledok nech hodnotia občania, hovorí o sto dňoch vlády Mičovský

Prvých 100 dní nového vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR musia zhodnotiť občania. Uviedol to vo štvrtok na brífingu pri...

Juhokórejčanke transplantovali pľúca po prekonaní COVID-19

Päťdesiatročnej Juhokórejčanke transplantovali pľúca po tom, ako jej dýchaciu sústavu vážne poškodil koronavírus SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,700 +13 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 206 Last updated: 2. júla 2020 - 13:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky