sobota, 4 júla, 2020
18.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v...

Pri poste generálneho prokurátora budem citlivo posudzovať všetky okolnosti, uviedla Čaputová v rozhlasovej diskusii

Priznala, že s niektorými menami “môžu byť spojené záťaže”.

Zdôraznila, že vývoj vníma veľmi citlivo z pohľadu dôležitosti, ktorý má výber šéfa generálnej prokuratúry pre budúcnosť krajiny.

„Je tu šanca na zvolenie silnej, dobrej a nezávislej osobnosti, ktorá je dôležitá aj dôvodu kľúčového prvku – budovania dôvery spoločnosti v justičné orgány,” povedala prezidentka.

Poukázala na to, že podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR má prezident právomoc byť spolutvorcom pri kreovaní funkcie generálneho prokurátora.

„Môžem vymenovať aj nevymenovať zvoleného kandidáta, ak mám na to závažné dôvody, samozrejme to môže byť potom preskúmané Ústavným súdom. No budem citlivo posudzovať všetky okolnosti,” uistila v rozhlasovej diskusii.

Víta zároveň každý priestor na odbornú diskusiu v tejto otázke. Poukázala tiež na to, že téma generálnej prokuratúry by sa nemala zužovať len na výber šéfa justičného orgánu.

„Je dôležité pozrieť sa na reformu celého systému prokuratúry, je tu napríklad otázka disciplinárneho konania, možnej rekonštrukcie rady prokurátorov a ďalšie súvisiace témy, ktoré vplývajú na zvýšenie transparentnosti a dôvery voči prokuratúre,” dodala.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Koaliční poslanci chcú zrušiť odoberanie slovenského občianstva

Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil...

Turecko podniklo nálety na Kurdov v severnom Iraku

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na...

Na Slovensku pribudlo počas piatka 29 nových prípadov nákazy koronavírusom

Počas piatka (3. 7.) pribudlo na Slovensku 29 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo SR zaznamenala 1749 prípadov. Informuje o tom Národné centrum...

Cez noviny ovplyvňujú voľby? Poľský prezident naznačil zasahovanie Nemecka

Poľský prezident Andrzej Duda v piatok naznačil, že sa Nemecko pokúša zasahovať do prezidentských volieb v Poľsku. Duda to vyhlásil po tom,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 10:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky